Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Architekt o Makabryle Roku 2011

red
Projekt, nadbudowa kamienicy w Mławie - fot. pracownia

Jaka była geneza nadbudowy secesyjnej kamienicy w Mławie? Publikujemy list, w którym architekt wyjaśnia jak do tego doszło. Tekst publikujemy w oryginale.

Projekt, nadbudowa kamienicy w Mławie - fot. pracownia

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie

Nie jestem szczęśliwy, że się to w ten sposób potoczyło, mimo że nie jestem autorem tego budynku. Moje nazwisko nie widnieje na tym projekcie, jako autor czy też w rubryce opracowanie. I proszę by mnie z tym nie wiązano.

W internecie można znaleźć wiele zdjęć i krytycznych komentarzy budynku usługowo - mieszkalnego przy ul. Żwirki w Mławie. Finalnie obiekt otrzymał miano Makabryły 2011 a przecież nie musiało się tak skończyć.

Budynek nie znajdował się w strefie będącej pod ochroną konserwatorską, ale mógł zostać do niej zgłoszony przez gminę [Art 19. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. (Dz.U. Nr 162, poz. 1568)] i pozostać w swojej dawnej formie. Brak takiego zgłoszenia uprawniał do nieograniczonych zmian w jego tkance. Urząd Miasta Mławy wydając decyzję o warunkach zabudowy (decyzji tej nie wydał obecny architekt miejski) mógł zawrzeć w niej wymóg pozostawienia tradycyjnego charakteru obiektu i powstrzymać tym samym działania prowadzące w konsekwencji do jego zniszczenia. Wydana decyzja przewidywała natomiast zastosowanie dachu typu "MANSARD". Wszystko mogłoby się skończyć nawet szczęśliwie, gdyby nie to, że wysokość przewidywanego dachu dawała możliwość umieszczenia w nim dwóch kondygnacji (!). Ponadto rzut budynku jest na planie nieregularnego wieloboku, co dodatkowo czyni wątpliwym zastosowanie takiego dachu w tym obiekcie. W konsekwencji kamienica przy oczekiwaniach inwestora dotyczących maksymalnej jej rozbudowy mogłaby wyglądać mniej więcej tak>>

Projekt nadbudowy kamienicy w Mławie - fot. pracownia

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie - projekt

Projekt, nadbudowa kamienicy w Mławie - fot. pracownia

Wersja z lukarnami

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie - projekt - fot. pracownia

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie

Ostatecznie z dawnego budynku pozostała jedynie ściana elewacji frontowej. Z tak zrujnowaną kamienicą i powyższymi warunkami zabudowy zgłosił się wówczas do mnie jego inwestor.

Po analizie całego założenia zaproponowałem postawienie ściany pionowej a nowo "dobudowany" obiekt przedstawić jako zderzenie epok XIX i XXI wieku - tak by nie udawać architektury, której tam nigdy nie było. Postawiłem na współczesne materiały elewacyjne (blacha RHEINZINK, beton architektoniczny, płyty elewacyjne CEMBRIT) i taki podział stolarki okiennej który podkreślałby kontrast między dwoma budynkami. Tego typu zastosowania są praktykowane przez zachodnich architektów i odbierane jako szczere podejście do modernizacji czy też zmian funkcjonalnych i estetycznych dawnych obiektów.

Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie - fot. pracownia

Architekt miejski zaproponował koncepcję i wydał zgodę na budowę.

Inwestor był przychylny wszystkim zaproponowanym rozwiązaniom, ale niestety recesja na rynku budowlanym wpłynęła na ostateczny wygląd budynku. Inwestycję okrojono ze wszystkich proponowanych powyżej rozwiązań materiałowych i kompozycyjnych. Odstąpiono od wcześniejszych ustaleń dotyczących wykończenia elewacji budynku.

Po odrzuceniu wyżej pokazanej koncepcji zrezygnowałem z dalszego projektowania tego obiektu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Wieża ciśnień w Szczytnie - zabytek, makabryła i Torre Apartments
Taśmy - element architektury w dobie koronawirusa
Wola Korzeniowa: figura Matki Boskiej została przemalowana. Odzyskała dawny wygląd

Skomentuj:

Architekt o Makabryle Roku 2011

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej