Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Centralny "przed i po"

luidi
Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

Mimo wielokrotnych zapowiedzi PKP, że Dworzec Centralny zostanie zburzony, na razie udało się tego uniknąć. Trwa jego remont.  Mimo, że prace są dopiero w pierwszej fazie, już widać efekty. Pod koniec 2011 roku podróżni i warszawiacy, po 36 latach (w przyszłym roku) od otwarcia, ujrzą go w pełnej krasie, zgodnie z pierwotnym zamierzeniem głównego projektanta - Arseniusza Romanowicza.

Remont Dworca Centralnego PRZED

Charakterystyczny budynek dworca nigdy nie poddawany był konserwacji, uległał dewastacji. Brudny dach przez lata przeciekał, litery neonu często przepalały się i były już tylko wspomnieniem blasku z lat '70.

Remont Dworca Centralnego PO

Neon po remoncie świeci z nową mocą, podświetlając wyremontowany dach. Refleksy powstałe na jego płaszczyźnie dodatkowo rozświetlają najbliższe otoczenie budynku.

Remont Dworca Centralnego PRZED

Hala główna przed remontem: przepalone oświetlenie, brudne szyby, brak umiaru i przypadkowe rozmieszczenie paneli z reklamami nadały dworcowi stylistyki straganu. Zaciemniło to obraz pierwotnej jakości architektury.

Remont Dworca Centralnego PO

Remont jeszcze nie skończony, ale już widać nieporównywalną jakość. Oczyszczony i pomalowany na biało okap dachu, wymyte przeszklenie i ramy okien, usunięte szpetne reklamy, zmienione oświetlenie na białe, intensywne, ale o ciepłej tonacji. Kontrowersje mogą budzić anodowane panele aluminiowe na elewacji, które po oczyszczeniu uległy przebarwieniom.

Odnowione wnętrza Dworca Centralnego - Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta

Remont Dworca Centralnego

W połowie odnowione wnętrza Dworca Centralnego

Remont Dworca Centralnego PRZED

Hala główna przed remontem. Brudna, ciemna, obwieszona płachtami reklam, z nieprzyjemnym, zimnym oświetleniem.

Remont Dworca Centralnego PO

To samo wnętrze w części po remoncie. Ujednolicone tablice informacyjne, oczyszczone charakterystyczne betonowe słupy. Intensywne oświetlenie i przejrzysta elewacja przywracają wnętrzu lekkość i przestronność.

Remont Dworca Centralnego PRZED

Poczekalnia na pierwszym piętrze. Miejsce zapomniane, mroczne i brudne. Przebywanie przez kilka minut w bezruchu groziło przyklejeniem się do podłogi...

Remont Dworca Centralnego PO

Poczekalnia w nowej odsłonie - jako kawiarnia. Cafe Poczekalnia, to klasa modernizmu. Jasność, przestronność, lekkość, przenikanie się wnętrza z otoczeniem. To wnętrze pokazuje, że decyzja o burzeniu powinna zostać poprzedzona oceną architektury. Architektury nadal bardzo nowoczesnej, często o jakość wyższej od realizowanej współcześnie.

Remont Dworca Centralnego PRZED

Ponure wnętrze poczekalni. Co ciekawe - czynnej, ale bez ludzi. Brud, nieprzyjemny zapach, panujący mrok skutecznie odstraszały przed spędzaniem czasu w takim otoczeniu.

Remont Dworca Centralnego PO

Cafe Poczekalnia. To samo wnętrze w nowej aranżacji.

Stacje kolei średnicowej w Warszawie - Dworzec Centralny - Wystawa średnicowa

Remont Dworca Centralnego

Tak dworzec wyglądał w latach 70. Pierwotny projekt Arseniusza Romanowicza czysty, niezasłonięty przez reklamy był dumą warszawiaków.

 

Zdjęcia: Patryk Dominik Zaremba oraz Agencja Gazeta

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Centralny "przed i po"

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej