Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Francuska modernizacja. Nowa skóra biurowca w Boulogne-Billancourt

red

Biurowce z lat 60., 70. czy 80. to dziś duży problem w wielu miastach. Często wykonywane w pośpiechu i z materiałów słabej jakości w wielu przypadkach zdążyły już się mocno zestarzeć i nie wyglądają zbyt estetycznie. Problemem są też niedostosowane do współczesnych realiów wnętrza. Co robić z architekturą tamtego okresu?

Zmodernizowany biurowiec w podparyskim Boulogne-Billancourt
Zmodernizowany biurowiec w podparyskim Boulogne-Billancourt
ATELIER ZÜNDEL CRISTEA

Przy jednej z ulic Boulogne-Billancourt - miasteczka bezpośrednio przylegającego do Paryża stał biurowy budynek, którego elewacje dziś już raczej nie były powodem do dumy. Dawno miniona architektura przypominała nieco znane z polskich miast biurowce typu Lipsk - rzędy pasmowych okien ułożone na przemian z kolorowymi panelami. Całość wzbogacona o rodzaj niegdyś białych żyletek podkreślających modułowość elewacji.

Właściciel obiektu zdecydował się na jego kompletną przebudowę. Zmienić miały się wnętrza oraz elewacje. Podniesienie komfortu pracy miało iść w parze z poprawą estetyki i wydajnością energetyczną.

Projekt modernizacji opracowała pracownia ATELIER ZÜNDEL CRISTEA. Jednym z założeń było wyzbycie się wszelkich niepotrzebnych elementów zasłaniających fasadę. Zniknęły kolorowe pasy i białe podziały. Nowa elewacja jest całkowicie przeszklona, dzięki czemu do wnętrza dostaje się maksymalnie dużo światła. Zachowany natomiast został podział elewacji na panele o szerokości 135 cm.

Zewnętrzna siatka znalazła kontynuację w postaci podziałów wewnętrznych podwieszanych sufitów, podniesionych podłóg i całego systemu niezbędnej infrastruktury.

Nowe, nieco purystyczne elewacje nadały dawnemu budynkowi współczesny charakter. Podwójna wentylowana fasada pomogła też zabezpieczyć wnętrza przed stratami ciepła. całkowicie odmieniły się także wnętrza i stały się bardziej przyjazne dla pracowników.

Te wszystkie zmiany niewątpliwie były potrzebne, ale czy gdzieś tam jednak nie jest trochę żal, że całkowicie odszedł dawny i niepowtarzalny klimat lat 70.? Podzielcie się w komentarzach swoją opinią na temat tej realizacji.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Francuska modernizacja. Nowa skóra biurowca w Boulogne-Billancourt