Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieża ze złotym blaskiem. Muzeum wina we francuskim Bordeaux

red

Jeśli wino, to Francja. A jeśli muzeum wina to La Cité du Vin we francuskim Bordeaux. To punkt, który obowiązkowo muszą zobaczyć podczas wycieczek do Francji miłośnicy wina i... architektury.

La Cité du Vin
La Cité du Vin
fot. La Cité du Vin/Photos/Anaka/XTU architects

Śmiała bryła francuskiego muzeum wina w Bordeaux zaprojektowali Anouk Legendre i Nicolas Desmazieres z biura architektonicznego XTU. 55-cio metrowa szklana wieża wyrasta z niższego podium. Obydwa elementy mają miękkie, opływowe kształty, które były inspirowane „duszą” i konsystencją wina – gładką, nienamacalną, zmysłową.

Na szczycie wieży umiejscowiony został taras widokowy umożliwiający podziwianie panoramy miasta i otaczających je winnic, z których słynie region Bordeaux. Szklane elewacje poza nietypowym kształtem mają też nietypowe złote refleksy mogące kojarzyć się z refleksami wina.

Nietypowy kształt budynku wymagał indywidualnego wykonywania szklanych paneli tworzących elewację budynku. Każdy z 900 paneli został indywidualnie wyprofilowany. Największe mają wymiary 5,1 m x 1,5 m. Wszystko po to by elewacje tworzyły gładką, miękką, wręcz organiczną płaszczyznę.

Kluczową kwestią był wybór właściwych produktów, najlepszych pod względem technicznym i estetycznym. Musieliśmy udowodnić wykonalność wielu aspektów, od wyboru powłoki po zapewnienie, że szkło może być wyginane lub odginane na zewnątrz.

- mówią architekci z pracowni XTU.

Duże wyzwanie stanowiły złote pasy na elewacji. użyte w nich szkło miało odbijać złotą barwę, ale jednocześnie w miarę możliwości wiernie oddawać kolory przy patrzeniu przez szkło z wnętrz budynku. Ostatecznie zdecydowano się na zastosowanie szkła Guardian SunGuard Solar Gold. uzupełnieniem szklanych elewacji są panele wykonane z lakierowanego aluminium.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wieża ze złotym blaskiem. Muzeum wina we francuskim Bordeaux