Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biblioteka w Szanghaju - nowoczesny gmach ze szkła i drewna

anna os

Pracownia Schmidt Hammer Lassen wygrała dwuetapowy konkurs na projekt nowej biblioteki w Szanghaju. Budynek o powierzchni 110 tysięcy metrów kwadratowych powstanie w nowoczesnej dzielnicy Pudong w pobliżu największego w mieście parku o powierzchni 140 hektarów.

Transparentne przeszklenia okalające budynek otwierają widok na otaczający park. Zieleń będąca na zewnątrz niejako wnika do środka, zacierając tym samym granice między gmachem a jego otoczeniem. Takie operowanie kontekstem w architekturze wywodzi  się wprost z modernistycznych idei zespolenia wnętrza i zewnętrza, otwartej gry  przestrzenią i bryłą. 

Forma opracowania projektu wynika ze zmiany myślenia o funkcji współczesnej biblioteki. To nie tylko miejsce składowania książek, ale tętniąca życiem instytucja, która ma łączyć czytelników z wiedzą, doświadczeniami oraz stymulować kontakty między mieszkańcami. Te idee wpływają na sposób kompozycji bryły. Wnętrze biblioteki zostało zaplanowane jako wielkie atrium, które okalają kolejne piętra obłożone drewnianymi panelami. Ten ciepły, jasny  materiał tworzy wrażenie przytulnej przestrzeni. Tłem dla meandrujących miękkich linii znaczących kolejne kondygnacje są białe wykończenia sufitów. Drewno pełni jeszcze jedną funkcję, pochłania i odbija wpadające przez przeszklony sufit światło, tak by regulować oświetlenie wewnątrz biblioteki i tworzyć komfortowe warunki do czytania. 

Nowoczesna biblioteka nie jest tylko miejscem przechowywania i wypożyczania książek, to również przestrzeń międzyludzkich relacji, miejsce, w którym się przybywa, które ma zapraszać do środka, inspirować i zaskakiwać jednocześnie - mówi Morten Schmidt z pracowni Schmidt Hammer Lassen.

Z zewnątrz widzimy oszczędną, rozszerzającą się ku górze bryłę, z zaprojektowanymi pod kątem przeszkleniami wypełniającymi całą elewację. W środku natomiast linie są miękkie i prowadzą wzrok ku widocznemu przez przeszklony sufit niebu. Strefę, gdzie znajduje się biblioteka, nadwieszono nad rozległym atrium. Parter został w całości przeszklony, tak że z każdego miejsca w hallu głównym roztacza się widok na otaczającą zieleń. W tej otwartej przestrzeni docelowo mają się odbywać wystawy, wydarzenia kulturalne, tu również umieszczono bibliotekę dla najmłodszych.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem rysunków technicznych, które umożliwią realizację zwycięskiej koncepcji. Projekty wykonawcze mają być gotowe w pierwszym kwartale 2017 roku. Natomiast gmach szanghajskiej biblioteki ma zostać wybudowany w 2020 roku. Pracownia Schmidt Hammer Lassen może pochwalić się kolejnym świetnym projektem biblioteki obok słynnej już biblioteki kopenhaskiej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Biblioteka w Szanghaju - nowoczesny gmach ze szkła i drewna