Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oslo - Muzeum Astrup Fearnley projektu Renzo Piano [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]

Redakcja Pressland/WG

Na końcu nabrzeża Aker Brygge, w nowoczesnej dzielnicy Oslo, znajdują się niezwykłe budynki przykryte jednym szklanym dachem w kształcie żagla.To Astrup Fearnley Museum, galeria sztuki współczesnej.

Muzeum Astrup Fearnley w Oslo, projekt Renzo Piano
Muzeum Astrup Fearnley w Oslo, projekt Renzo Piano
Fot. Vidar Iversen [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Prywatna galeria sztuki współczesnej Muzeum Astrup Fearnley powstała w 1993 roku. Po 18 latach, w 2012 roku, przeniosła się do nowego budynku na Tjuvholmen w Oslo.  Nowoczesny gmach zaprojektowany przez światowej sławy włoskiego architekta Renzo Piano z miejsca stała się atrakcją stolicy Norwegii.

 

Budynek został wkomponowany w krajobraz nadbrzeża Aker Brygge. Zajmuje 7 tys. mkw. Częścią galerii jest park z labiryntem kanałów i przerzuconych przez nie mostków. Na trawnikach stoi siedem rzeźb z kolekcji Selvaag, stworzonych przez artystów współczesnych o międzynarodowej sławie, takich jak Louise Bourgeois, Antony Gormley, Anish Kapoor, Ellsworth Kelly, Ugo Rondinone Franz West i duetu Peter Fischli & David Weiss.

Cechą charakterystyczną muzeum jest zaokrąglony szklany dach w formie żagla, łączący dwa budynki po obu stronach kanału (większy mieści stałą ekspozycję, w mniejszym prezentowane są wystawy czasowe). Smukłe słupy  wzmocnione są stalowymi linami - upodabniają się do masztów łodzi w porcie. Natomiast ściany budynku wyłożono okładziną z drewna. Muzeum Astrup Fearnley  budowano w latach 2009-2012. Kosztowało 90 mln euro.

W muzeum są prezentowane dzieła światowej sławy artystów: Andy Warhola, Damiena Hirsta, Jeffa Koonsa, Charlesa Raya, Richarda Prince, Matthew Barney`a, Bruce Nauman, Roberta Gober i Cindy Sherman.

Galerię można zwiedzać we wtorki, środy i piątki w godz. 12-17, we czwartki w godz. 12-19, a w soboty i niedziele w godz. 11-17. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Bilet normalny kosztuje 130 koron (studenci płacą 90 koron). Dzieci do lat 18 wchodzą za darmo.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Oslo - Muzeum Astrup Fearnley projektu Renzo Piano [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]