Oslo: Restauracja Ekebergrestauranten - ocalona perła funkcjonalizmu z 1929 roku
Nad fiordem Oslofjord górują zielone wzgórza Ekeberg. Rozciąga się z nich fantastyczny widok, utrwalony zresztą na obrazie Edvarda Muncha "Krzyk". Panoramę też można podziwiać z okien Ekebergrestauranten, restauracji z 1929 roku, jednego z najciekawszych przykładów norweskiego funkcjonalizmu.
Biały Ekebergrestauranten przy Drodze Królewskiej 15 nie jest pierwszą restauracją wzniesioną w tym miejscu. W 1916 rok stanął tu drewniany budynek zaprojektowany przez Tiedemannsa Tobakksfabrikka, a prezentowany na Wystawie Jubileuszowej w 1914 roku. Przeniesiony na wzgórze przetrwał do lat 20. XX wieku. W 1927 roku w jego miejscu rozpoczęto wznoszenie nowego domu. Ekebergrestauranten projektował Lars Backer, architekt uznany za pioniera norweskiego modernizmu.
Budowa Ekebergrestauranten trwała dwa lata, do 1929 roku. Powstał dwukondygnacyjny betonowy budynek z płaskimi dachem i dużymi oknami wypełniającymi trzy ściany pierwszego i drugiego piętra. Łukowate wejście znajdowało się w narożniku z wieżą. Fasada początkowo była częściowo pokryta farbami w odcieniach żółto-brązowych. Dzięki temu, zdaniem architekta, nowoczesny budynek nie wyglądał jak „rana na wzgórzu”.
W latach 80. XX wieku restauracja została zamknięta. W 1987 roku groziła jej rozbiórka.Po interwencjach wstrzymano prace. Nowy właściciel dostrzegł wartość projektu i postanowił przywrócić dawny wygląd popadającemu w ruinę obiektowi. Wnętrze nowego Ekebergrestauranten zaprojektował Thomas Ness. Od 2005 roku przy Drodze Królewskiej 15 znów jest restauracja. Ale wcale nie trzeba zamawiać posiłków, aby podziwiać architekturę budynku i widok na fiord się z tarasu. Na teren może wejść każdy.
Restauracja Ekebergrestauranten jest czynna codziennie w godz. 11-24.
- Więcej o:
Najfajniejsze kładki i ścieżki rowerowe w Polsce i na świecie [PRZEGLĄD]
Oslo: Barcode - norweski architektoniczny kod kreskowy [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]
Oslo - Muzeum Astrup Fearnley projektu Renzo Piano [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]
Studenci zaprojektowali tarasy na dachach PKIN. Tak może wyglądać dach w wielkim mieście
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy