Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dwa polskie budynki walczą o tytuł najlepszych na świecie! W finale Bryła Roku

ao

W finale największego festiwalu architektury na świecie znalazły się dwa polskie budynki. Wśród nich Bryła Roku 2016 - siedziba Wiadomości Wrzesińskich oraz willa podmiejska "Dom po Drodze".

Polskie budynki, które znalazły się w finale World Architecture Festival. Siedziba 'Wiadomości Wrzesińskich' autorstwa Ultra Architects i 'Dom po Drodze' autorstwa Roberta Koniecznego KWK PROMES
Polskie budynki, które znalazły się w finale World Architecture Festival. Siedziba 'Wiadomości Wrzesińskich' autorstwa Ultra Architects i 'Dom po Drodze' autorstwa Roberta Koniecznego KWK PROMES
fot. Przemysław Turlej i Jarosław Syrek

Tylko dwie polskie pracownie architektoniczne znalazły się na krótkiej liście Festiwalu Architektury w Berlinie (World Architecture Festival): KWK PROMES - biuro prowadzone przez Roberta Koniecznego i poznańska pracownia Ultra Architects. Robert Konieczny odbierał w tamtym roku nagrodę za Centrum Dialogu "Przełomy". Szczecińskie muzeum najpierw zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii kultura, a później Grand Prix, czyli tytuł Najlepszego budynku na świecie w 2016 roku (World Building of the Year).

W szranki z najlepszymi

O tym do kogo trafi tytuł "najlepszego budynku na świecie w 2017 roku" dowiemy się w dniach 15-17 listopada podczas 10 edycji World Architecture Festival. Konkurencja jest niemała. O nagrodę ubiegają się m.in. najbardziej znane pracownie architektoniczne na świecie: MVRDV, BIG, Zaha Hadid, czy 3xN. W międzynarodowym jury zasiadają uznani w branży architekci i krytycy architektury wśród nich: Nathalie de Vries, Robert Konieczny, Domenic Alvaro czy David Basulto - redaktor naczelny Archdaily. Robert Konieczny i Nathalie de Vries nie oceniają budynków w tych kategoriach, w których nominowane są projekty ich autorstwa.

Bryła Roku 2016 w finale World Architecure Festival

Niezmiernie cieszy fakt, że to właśnie BRYŁA ROKU 2016 (nagroda jury) znalazła się na krótkiej liście najważniejszego festiwalu architektury na świecie. To mały biurowiec, w którym mieści się redakcja lokalnej gazety "Wiadomości Wrzesińskich". Budynek charakteryzuje schodkowo ukształtowana bryła. W miejscach uskoków powstały zielone tarasy. Uwagę zwraca również elewacja z perforowanej blachy, której wzór był inspirowany szpaltą gazety.

Więcej na temat siedziby "Wiadomości Wrzesińskich" możecie przeczytać tu >>>

Zachęcamy też do obejrzenia wywiadu z autorami projektu architektami z pracowni Ultra Architects oraz inwestorem - redaktorem naczelnym "Wiadomości Wrzesińskich", Waldemarem Śliwczyńskim:

ZOBACZ ZDJĘCIA FINALISTÓW >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Dwa polskie budynki walczą o tytuł najlepszych na świecie! W finale Bryła Roku