Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pływające miasta powstaną na lagunie obok Tahiti

red

Pływające miasta mają być samowystarczalne i nie podlegać pod system prawny żadnego z państw. Organizacja pozarządowa - Instytut Seasteading - planuje budowę innowacyjnych osad na wodach Oceanu Spokojnego. Podpisano już umowę z władzami Polinezji Francuskiej.

Projekt Pływającego miasta - 'Storm Makes Sense of Shelter', autor: Simon Nummy
Projekt Pływającego miasta - 'Storm Makes Sense of Shelter', autor: Simon Nummy
mat. prasowe Instytutu Seasteading

Peter Thiel - współzałożyciel firmy Paypal i Patri Friedman - amerykański aktywista i teoretyk ekonomii społecznej założyli organizację non-profit pod nazwą Seasteading Instytut. Chcą wybudować unoszące się na wodach Oceanu Spokojnego, mobilne państwa-miasta.

Pływające miasta jako centra innowacji

Działalność wyspiarskiej społeczności ma być nastawiona na wypracowanie innowacji, przy tym nie ogranicza się do rozwiązań technologicznych i prowadzenia badań naukowych. Na terenie miast mają zostać wynalezione nowe systemy polityczne i zasady organizacji społeczeństw. Niektórzy komentatorzy wprost wyrażają obawy o niebezpieczeństwa związane z planowanym przedsięwzięciem, które z zasady ma być wolne od zewnętrznych regulacji prawnych.

Wstępna umowa z rządem Polinezji Francuskiej podpisana

Śmiałe plany zaczynają nabierać kształtów. Rząd Polinezji Francuskiej podpisał  z Instytutem Seasteading wstępne porozumienie dotyczące współpracy przy budowie pilotażowego miasta na lagunie Oceanu Spokojnego w rejonie Tahiti. Unoszące się na wodzie obiekty mają stanowić prototyp - minilaboratorium dla całego przedsięwzięcia.

Budowa pływających miast ma się oprzeć na istniejącej technologii rozwiniętej przez holenderską firmę Deltasync. Platformy o wielkości 50 na 50 mkw. mają być wykonane ze wzmocnionej konstrukcji żelbetowej w formie mobilnych pięciokątnych struktur, które będzie można ze sobą łączyć, gdy przyjdzie taka potrzeba. Na ich powierzchni staną trzykondygnacyjne budynki i modularne kapsuły. W ich wnętrzu znajdą się mieszkania, biura, hotele i laboratoria. Trwałość opracowanej konstrukcji firma Deltasync określa na 100 lat. Szacuje się, że na terenie jednej platformy będzie mogło zamieszkać od 250 do 300 osób. Koszt wybudowania modułu to w przybliżeniu 15 milionów dolarów. Pływające miasto ma być otoczone falochronem.

Prace nad realizacją pływającego miasta mają ruszyć w 2018 roku

Rozpoczęcie prac planowane jest na 2018 rok. Do tej pory Instytut Seasteading wyłonił  w konkursie architektonicznym dwie zwycięskie koncepcje. Pierwsze miejsce ex aequo przyznano dwóm projektom zatytułowanym Artisanopolis (autorzy: Gabriel Scheare, Luke & Lourdes Crowley, Patrick White - Roark 3D) i Storm Makes Sense of Shelter (autor: Simon Nummy). Nie wiadomo jeszcze, jaką formę architektoniczną przybierze pływające miasto. Pod opublikowanymi projektami na stronie Instytutu Seasteading widnieje informacja, że są one wstępnymi koncepcjami, a nie zatwierdzonymi projektami, które będą realizowane na wodach Polinezji Francuskiej.

ZOBACZ ZWYCIĘSKIE KONCEPCJE BUDOWY PŁYWAJĄCEGO MIASTA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Pływające miasta powstaną na lagunie obok Tahiti