Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zaha Hadid w Moskwie. Smart City Rubliowo-Archangielskoje

JB/KP

Moskiewskie Rubliowo-Archangielskoje już za kilka lat stanie się domem dla ponad 66 tys. osób. Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną w duchu "smart city" przygotowała pracownia Zaha Hadid Architects.

Smart City Rubliowo-Archangielskoje pod Moskwą
Smart City Rubliowo-Archangielskoje pod Moskwą
Zaha Hadid Architects

Sypialnia miliarderów

Rubliowo-Archangielskoje - potocznie Rublówka - leży w zachodniej części Moskwy. Rosjanie nazywają także tę część stolicy „sypialnią miliarderów”. Kiedyś znajdowały się tutaj dacze rosyjskich oligarchów. Obecnie jest to zagłębie najbogatszych i najbardziej prominentnych osób w kraju - swoje wille mają tutaj m. in. Dmitrij Miedwiediew i Władimir Putin.

Teraz Rubliowo-Archangielskoje ma się rozrosnąć z prawdziwym rozmachem. Nowa ultranowoczesna dzielnica będzie liczyła łącznie 460 ha powierzchni. Na lewym brzegu rzeki Moskwy powstaną inteligentne budynki mieszkalne i biurowe, a także instytucje kultury. Ponad jedną trzecią osiedla zajmą parki i lasy, a w sercu dzielnicy znajdzie się duże jezioro. Połączenie z centrum Moskwy zapewni nowa linia metra.

Angielsko-rosyjskie siły

W międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji nowej dzielnicy zwyciężyło londyńskie biuro Zahy Hadid, wspierane przez rosyjkie TPO Pride Architects. Do współpracy zaproszono także japońskie Nikken Sekkei i włoskie Archea Associati.

Opracowaliśmy skoncentrowany na człowieku projekt inteligentnego miasta, które połączy ludzi nie tylko dzięki innowacyjnej technologii, ale także dzięki wspaniałej organizacji sfery publicznej

- mówi szef projektu Christos Passas z Zaha Hadid Architects.

Na podstawie badań

Układ funkcjonalny dzielnicy został opracowany na bazie wieloletnich badań nad szczęściem w miastach. W ten sposób wyłoniono główne potrzeby, na jakie powinno odpowiadać nowe „miasto w miescie”: łatwe budowanie społeczności i nawiązywanie znajomości, szeroki kontakt z naturą i zrównoważone budownictwo.

Projektanci wykorzystali platformę EDF, abo stworzyć symulację zużycia energii w dzielnicy. Dzięki temu poszczególne budynki - w zależności od ich lokalizacji - będzie można wyposażyć w rozwiązanie optymalizujące zapotrzebowanie energetyczne.

Architekci zaproponowali etapowy proces rozwoju Rubliowa - tak, aby mieszkańcy mieli wystarczająco dużo czasu, by przyzwyczaić się do zastosowanych technologii i zintegrować się w nowoczesną społeczność.

Ciągły wzrost

W Moskwie mieszka obecnie 12,4 mln osób. To wzrost o ponad 30 proc. w ciągu ostatnich 20 lat. Rubliowo-Archangielskoje ma umożliwić zdrowy i kontrolowany rozwój miasta bez konieczności zwiększania gęstości w dzielnicach centralnych.

Nowa dzielnica to w skrócie 66,5 tys. mieszkańców i 76,3 tys. miejsc pracy. Budownictwo mieszkaniowe zajmie w sumie 2,6 mln mkw., a biura - 807 tys. mkw.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zaha Hadid w Moskwie. Smart City Rubliowo-Archangielskoje