Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Bauhausu w Dessau. Otwarcie w sierpniu 2019 roku

Wiktoria Głodowska

W 2019 roku obchodzić będziemy stulecie powstania Bauhausu. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie otwarcie Muzeum Bauhausu w Dessau. Mieście, w którym słynna szkoła projektowania istniała najdłużej.

Projekt Muzeum Bauhausu w Dessau - Gonzalez Hinz Zabala
Projekt Muzeum Bauhausu w Dessau - Gonzalez Hinz Zabala.
Fot. mat. prasowe

Bauhaus Museum Dessau powstaje według projektu hiszpańskiej pracowni González Hinz Zabala. Ich projekt został wybrany spośród 831 zgłoszeń w otwartym międzynarodowym konkursie, który odbył się pod koniec 2015 roku.

Do tej pory niewielka część ogromnej kolekcji Fundacji Bauhaus Dessau, prezentowana była na terenie szkoły. Zbiory zdecydowanie potrzebowały odpowiedniej przestrzeni. Kolekcja liczy ok. 49 000 skatalogowanych przedmiotów i jest drugą co do wielkości kolekcją Bauhausu na świecie. Nowe muzeum w Dessau będzie miało powierzchnię wystawienniczą 2100 metrów kwadratowych i łączną powierzchnię użytkową 3500 metrów kwadratowych. 

Budynek w budynku

Muzeum zlokalizowane jest w parku miejskim w Dessau - około półtora kilometra od słynnych, wpisanych na listę UNESCO zabudowań szkoły. Obiekt jest ogromną szansą na ożywienie nieco sennego centrum miasta.

Bryła muzeum projektu González Hinz Zabala wyraźnie czerpie z architektury Bauhausu. Widać w niej inspiracje budynkami szkoły w Dessau, zaprojektowanymi w przez Waltera Gropiusa w latach 1925-1926. Będzie to szklany prostopadłościan ze ścianą kurtynową. Na piętrze ustawiona zostanie "czarna skrzynka" - budynek w budynku, kryjący w sobie wystawę stałą kolekcji Fundacji Bauhaus Dessau. Ciemna konstrukcja zdaje się unosić w powietrzu. Przejrzysty parter - foyer, będzie miejscem cyklicznych wydarzeń i czasowych wystaw. 

Muzeum Bauhausu w Dessau
Budowa Muzeum Bauhausu w Dessau
Fot. Wiktoria Głodowska

Prace nad muzeum są bardzo zaawansowane. W grudniu 2019 roku ma zostać ukończona fasada. Do końca marca mają zostać zakończone prace wykończeniowe.  Nowy budynek będzie kosztował 28 milionów euro, ponoszonych w równym stopniu przez rząd federalny i kraj związkowy Saksonia-Anhalt. Otwarcie Bauhaus Museum Dessau planowane jest na 8 września 2019 roku.

Kamień węgielny pod budowę nowego muzeum został złożony 4 grudnia 2016 r. Podczas świątecznego weekendu w celu uczczenia 90. rocznicy powstania budynku Bauhaus. Od tego czasu trwają prace nad nowym budynkiem muzeum. W październiku 2017 r. Ukończono budowę studni fundamentowej i rozpoczęto prace konstrukcyjne na parterze. We wrześniu 2018 r. Ukończono budowę piętra i dachu. W tym samym czasie rozpoczęto prace związane z elewacją. W grudniu 2019 roku budynek i fasada zostaną całkowicie ukończone. Do końca I kwartału 2019 r. Prace wykończeniowe mają zostać zakończone.

Wystawa w Muzeum Bauhausu w Dessau

W Muzeum Bauhausu w Dessau zostanie zaprezentowana kolekcja Fundacji Bauhaus Dessau. To drugi co wielkości (po kolekcji Bauhaus-Archiv / Museum für Gestaltung w Berlinie) zbiór Bauhausu na świecie. Liczy prawie 49 tysięcy obiektów. 

Projekt wystawy w Muzeum Bauhausu w Dessau
Projekt wystawy w Muzeum Bauhausu w Dessau
Fot. mat. prasowe

Kolekcja zaczęła powstawać w 1976 roku. Od początku celem było stworzenie instytucji o charakterze muzealnym dotowanej przez państwo. Pierwsze eksponaty pozyskano na wschodnioniemieckim rynku sztuki. Wiele obiektów pochodzi od prywatnych właścicieli oraz uczniów Bauhausu (tak do kolekcji trafiły meble Marcela Breuera i Martina Deckera).

Celem nowej prezentacji kolekcji jest wyrażenie złożonej historii  Bauhausu i jego globalnego rozpowszechniania, opartego na obszernej inwentaryzacji oryginalnych mebli, dokumentów, fotografii, dzieł sztuki i grafiki. Wystawa będzie nosić nazwę "Versuchsstätte Bauhaus".

    Więcej o:

Skomentuj:

Muzeum Bauhausu w Dessau. Otwarcie w sierpniu 2019 roku