Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zmarł I.M. Pei - jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku. Miał 102 lata

Redakcja Pressland/WG

16 maja, w wieku 102 lat, zmarł Ieoh Ming Pei, znany powszechnie jako I.M. Pei. Był autorem wielu niezwykłych projektów m.in. szklanej piramidy na dziedzińcu Luwru, Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie, biblioteki Johna F. Kennedy'ego w Bostonie czy Muzeum Sztuki Islamskiej w Dosze.

Szklana piramida przed Luwrem. Proj. I.M.Pei
Szklana piramida przed Luwrem. Proj. I.M.Pei
Fot. 'Pyramide du louvre' by Aurélien Catinon is licensed under CC BY 2.0

I.M.Pei ( Ieoh Ming Pei) urodził się w 1917 rok w Kantonie w Chinach. W wieku 17 lat wyjechał do USA. Studiował architekturę na Uniwersytecie Harvarda, gdzie pobierał nauki m.in. u Waltera Gropiusa. Był ogromnym miłośnikiem projektów Le Corbusiera i Ludwiga Mies van der Rohe. W 1955 roku założył własne biuro architektoniczne -  I.M. Pei & Partners (zmieniło nazwę w 1989 r. na Pei Cobb Freed & Partners).

Zdobył niemal wszystkie liczące się nagrody w świecie architektury, w tym tą najważniejszą - nagrodę Pritzkera w 1983 roku. Według jurorów I.M. Pei : "tworzy jedne z najpiękniejszych w tym wieku wnętrza i bryły".

Pracował, wkładając w projekty całe serce - tworzył muzea, wieże lotnicze, galerie, banki, hotele i laboratoria naukowe. Przed zaprojektowaniem Muzeum Rock and Rolla w Cleveland słuchał Rolling Stonesów i Elvisa (chociaż nie lubił takiej muzyki), zanim stworzył koncepcję Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze przeczytał biografię Mahometa.

Biblioteka Johna F. Kennedy'ego w Bostonie. Proj. I.M.Pei
Biblioteka Johna F. Kennedy'ego w Bostonie. Proj. I.M.Pei
Fot. Fcb981, praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jego najbardziej znanym i kontrowersyjnym projektem jest szklana piramida, która stanęła na dziedzińcu Luwru dokładnie 30 lat temu. Jej pomysłodawcą był prezydent Francji François Mitterrand, architektem Ieoh Ming Pei, a inżynierem odpowiedzialnym za realizację Roger Nicolet. Obiekt pod względem architektonicznym i konstrukcyjnym był ogromnym wyzwaniem - po raz pierwszy wykorzystano szkło laminowane do tak dużego projektu.

Muzeum Rock and Rolla w Cleveland. Proj. I.M.Pei
Muzeum Rock and Rolla w Cleveland. Proj. I.M.Pei
Fot. Derek Jensen (Tysto) - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org

Za najważniejsze dzieło w swoim życiu uważał otwartą w 1979 roku w Bostonie bibliotekę Johna F. Kennedy'ego. Wśród wielu jego prac warto wymienić m.in. Ratusz w Dallas (1972 r. ),  John Hancock Tower w Bostonie (1976 r.), Musée d’Art Moderne Grand-Duc Jean w Luksemburgu (1999 r.), Tour EDF w La Défense w Paryżu (2002 r.) czy Torre Espacio w Madrycie (2004 r.).

Ieoh Ming Pei zmarł w USA  w wieku 102 lat.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zmarł I.M. Pei - jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku. Miał 102 lata