Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Maggie's Centre - architektura, która czyni dobro. Projektowanie z empatią na Łódź Design Festival 2019

Redakcja Pressland/WG

Ośrodki Maggie's Centre projektują najwięksi architekci. Placówki tworzyli m.in. Zaha Hadid, Frank Gehry, Rem Koolhaas, Richard Rogers, Norman Foster czy studio Sn?hetta. Zapraszamy na wystawę "Projektowanie z empatią" na Łódź Design Festival.

Maggie's Centre w Aberdeen. Proj. Snohetta
Maggie's Centre w Aberdeen. Proj. Snohetta
Mat. Snohetta

W piątek, 17 maja startuje kolejna edycja Łódź Design Festiwal. To najstarsze i jedno z największych w Polsce wydarzeń poświęconych wzornictwu. To też okazja do dyskusji o projektowaniu, architekturze i kształtowaniu przestrzeni. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowana wystawa "Projektowanie z empatią", poświęcona Maggie's Centre - wyjątkowemu projektowi Maggie Keswick. Wierzyła ona, że dobra architektura może mieć uzdrawiający wpływ na chorych. W jej przedsięwzięcie zaangażowali się najwięksi architekci m.in.Zaha Hadid, Frank Gehry, Rem Koolhaas, Richard Rogers,  Norman Foster czy studio OMA i Snøhetta.

Maggie Keswick była projektantką krajobrazku i pisarką. Zmagała się z nowotworem piersi. Tak opisywała miejsca, w których przyszło jej się leczyć : "Okropne światło jarzeniowe, pomieszczenia bez widoku na zewnątrz, niewygodne meble, puste i szare ściany - wszystko to przyczynia się do fizycznego i psychicznego osłabienia. Pacjenci, którzy przybywają relatywnie pełni nadziei, po przebywaniu w takim otoczeniu tracą siły".

Uważała, że dla osób chorych na raka jest potrzebne centrum na działania, dla których brakuje miejsca w zwykłych szpitalach, gdzie ludzie mogliby dzielić się swoimi obawami i nadzieją, gdzie otrzymaliby wsparcie i towarzystwo, gdzie mogliby miło spędzać czas. Chorzy na raka potrzebują często pomocy w sprawach codziennych, taki jak zakup peruki, gdy tracą włosy po ciężkiej chemoterapii czy zdobycie pożyczki na kosztowne leczenie.

Maggie's Centre - Manchester. Proj. Norman Foster
Maggie's Centre - Manchester. Proj. Norman Foster
Fot. mat. prasowe

Mąż Maggie Keswtic, Charles Jencks, słynny pisarz, architekt i krytyk architektury powołał fundację Maggie`s Center, która stworzyła formalną i nieformalną sieć pomocową. Jednym z podstawowych założeń fundacji, było zawsze tworzenie dobrze zaprojektowanych, przyjaznych miejsc, w których mogliby przebywać chorzy. Do współpracy przy projektowaniu ośrodków zaproszono najlepszych architektów. Maggie Keswtic przygotowała szczegółowe wytyczne z zaleceniami dla architektów, dotyczącymi projektowanych obiektów. Przegrała walkę z rakiem i nie doczekała się realizacji pierwszego ośrodka Zmarła w 1995 roku na rok przed otwarciem pilotażowego centrum w Edynburgu, zaprojektowanego przez Richarda Murphy'ego.

Maggie's Centre w Edynburgu. Proj. Richard Murphy
Maggie's Centre w Edynburgu. Proj. Richard Murphy
Fot. edward mcmaihin, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Na cały świecie funkcjonują 23 ośrodki Maggie`s Center. Kolejnych 8 czeka na realizację. Już na wejściu do któregokolwiek z centrów uderza siła idei Maggie Keswick. Są to zazwyczaj przestronne budynki wypełnione światłem, w których panuje domowa atmosfera, z eklektycznym i pstrokatym doborem mebli oraz dzieł sztuki, tak by jak najmniej kojarzyły się z powtarzalnym i sterylnym wyposażeniem szpitalnym.

Budynki często zatopione są w parkach, bądź ogrodach, w Dundee budynek ma nawet otwarcie na rzekę Tay. W Centrach Maggie nie ma nawet recepcji, za to jest duży salon z kuchnią. Nikt nie nosi tam uniformów, przez co trudno odróżnić, kto jest personelem, kto pacjentem, a kto tylko odwiedzającym. Jak mawia Jencks, który jest znany ze słowotwórczych skłonności, w ośrodku panuje "kuchennizm", a sam budynek jest "hybrydą". Bo jak mówi krytyk: "To dom, który nie jest domem, kolektywny szpital, który nie stanowi żadnej instytucji, kościół, ale bez religii i dogmatów, galeria sztuki, w której nie ma jednak atmosfery muzeum".

Wystawa "Projektowanie z empatią" na Łódź Design Festival

Kuratorka: Olga Strużyna-Mazurkiewicz
Projekt wystawy i opracowanie graficzne: Małgorzata Brecht
Kiedy: 17 - 26. 05. 2019 r.
Gdzie: Centrum Festiwalowe Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, B0

    Więcej o:

Skomentuj:

Maggie's Centre - architektura, która czyni dobro. Projektowanie z empatią na Łódź Design Festival 2019