Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Publiczny szpital w Gdańsku. Wyjątkowa architektura na europejskim poziomie! [DUŻO ZDJĘĆ]

red

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Gdańsku to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. W swoim obiektywie uchwycił go fotograf architektury Bartosz Makowski (www.makowski.co)

Projekt Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego powstał już w 2007 r. Odpowiadają za niego architekci z gdyńskiej pracowni ARCH-DECO. Budynek stanął przy ul. Smoluchowskiego w Gdańsku. Obiekt składa się z czterech bloków połączonych ze wspólnym, przeszklonym pasażem, w którym znajduje się główne wejście do budynku.

Reprezentacyjny, mocno przeszklony pasaż pełni centralną funkcję całego kompleksu. W nim też architekci ulokowali funkcję rekreacyjną, wypoczynkową  i usługową, z których może korzystać personel placówki, pacjenci i ich goście. Znaleźć tutaj można między innymi lokale usługowe, bar, kawiarnię i kilka miejsc z zielenią. Ta część kompleksu w ogóle nie przypomina chłodnych szpitalnych wnętrz. Bliżej jej do spokojnej, miejskiej uliczki.

Bezpośrednio z pasażu można dostać się do czterech bloków budynku: przychodni, bloku operacyjnego z lądowiskiem i oddziałem ratunkowym, części łóżkowej i części dydaktycznej.

Aranżując wnętrza pokojów architekci próbowali stworzyć jak najbardziej przyjazną pacjentom przestrzeń, by ci nie czuli się odseparowani od świata. Dlatego zdecydowali obniżyć okienne parapety, tak by chorzy leżąc w łóżkach mieli widok na otaczającą szpital zieleń.

_____

W tym roku architekci Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka z pracowni ARCH-DECO otrzymali Honorową Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 7 grudnia w warszawskiej siedzibie SARP i jednocześnie stanowiła otwarcie wystawy prezentującej dorobek laureatów. Wystawę do 15 grudnia obejrzeć można w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Foksal 2 w Warszawie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Publiczny szpital w Gdańsku. Wyjątkowa architektura na europejskim poziomie! [DUŻO ZDJĘĆ]