Nie żyje Stanisław Niemczyk. Architekt nazywany był "polskim Gaudim"
Stanisław Niemczyk nazywany był polskim Gaudim. Jego projekty były odważne, inne, wyjątkowe. Tak jak kataloński artysta, architekt nie dokończył swojego ostatniego dzieła - kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach, nad którym pracował ponad 20 lat.
13 maja 2019 roku, w wieku 76 lat, zmarł Stanisław Niemczyk, śląski architekt nazywany przez wielu "polskim Gaudim". Zasłynął przede wszystkim jako twórca niezwykłych budowli sakralnych - projektowane przez niego obiekty były nietypowe. Wyprzedzały czas.
Stanisław Niemczyk urodził się w 1943 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Ukończył studia na Wydziale Architektury Krakowskiej (pisząc pracę dyplomową u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego) w 1968 roku. Był związany z Miastoprojektem w Tychach. Tworzył domy, zespoły mieszkaniowe i pawilony handlowe.
Jego najbardziej znane prace to przypominający olbrzymi namiot kościół Ducha Świętego w Tychach (z polichromiami Jerzego Nowosielskiego), kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach, kościół Bożego Miłosierdzia (os. Oficerskie w Krakowie) czy zbudowany z cegły kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach.
Niw wszystkie jego prace zostały ukończone. Nadal trwa budowa kamiennego kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach. Architekt pracował nad tym projektem od 1978 roku. Surowa bryła kościoła ma mieć 5 wież symbolizujących rany Chrystusa. Do tej pory powstały cztery wieże. Ciągle w budowie jest również nawiązujący do dawnych romańskich świątyń kościół w Pszczynie (pw. św. Jana Pawła II).
Jestem człowiekiem dotykającym, człowiekiem patrzącym i obserwującym. Tak też postrzegam architekturę. Architektura służy nam do tego, żeby lepiej widzieć świat i wszystko to, co staramy się na tym świecie przeżyć w ciągu swojego życia
- mówił Stanisław Niemczyk w rozmowie z Anną Dudzińską z Polskiego Radia Katowice w programie "Dobrze zaprojektowane".
Stanisław Niemczyk w 1998 roku otrzymał honorową nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jan Paweł II przyznał mu w 2000 roku odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice a rok później Papieska Rada ds. Kultury uhonorowała go medalem Per Artem ad Deum. W 2013 został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i orderem Ecce Homo.
- Więcej o:
Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję
Instytut Francuski przeprowadza się do budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona
Mercure Szczyrk Resort już otwarty. Zobaczcie wnętrza hotelu
Warszawa: Doki - kolejny etap rozbudowy Portu Praskiego. Nowe osiedle i atrakcyjna przestrzeń publiczna
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny