Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Uniwersytet Warszawski do rozbudowy. Nowy gmach na Powiślu

red

Polskie uczelnie od wielu lat modernizują swoją bazę lokalową i wzbogacają się o nowe budynki. W tyle nie pozostaje też jedna z największych polskich uczelni - Uniwersytet Warszawski. Remonty na kampusie głównym, słynny już BUW czy nowy kampus na Ochocie to tylko wybrane przykłady. lada dzień ruszy też kolejna inwestycja Uniwersytetu na warszawskim Powiślu.

Wizualizacja budynku
Wizualizacja budynku
Kuryłowicz & Associates

Działkę przy ulicy Browarnej zajmuje dziś stary budynek Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii. przez wielu uważany za jednej z najbrzydszych warszawskich budynków. Prowizoryczne rozwiązania z nietynkowanych pustaków łączą się tu z azbestowym eternitem. Budynek nie przynosi chluby ani Warszawie, ani samej uczelni.

Już w najbliższy piątek ma rozpocząć się jego rozbiórka. Wszystkie prace z tym związane mają zakończyć się w II kwartale przyszłego roku. Następnie rozpocznie się budowa nowego gmachu, który będzie kontynuacją uniwersyteckiego budynku przy ulicy Dobrej wybudowanego według pracowni Kuryłowicz & Associates.

Charakterystyczna zielona bryła z ukośnie podciętym parterem i intensywnie żółtymi elementami w glifach okiennych od początku planowana była jako inwestycja dwuetapowa, która kiedyś w przyszłości zajmie też działki, na których lada dzień rozpocznie się rozbiórka Wydziału Lingwistyki.

Po dekadzie od powstania projektu Uniwersytet zapowiada, że projekt zostanie poddany nieznacznym zmianom. Kilka lat funkcjonowania pierwszej części budynku było też okazją do obserwacji jego funkcjonowania i wyciągnięcia wniosków.

Całość dalej będzie tworzyć jednak spójną całość i jednolitą bryłę. Po ukończeniu nowej części będzie to jeden z najdłuższych budynków Powiśla rozciągający się od ulicy Dobrej do ulicy Browarnej. Wewnątrz budynku znajdą się pięć dziedzińców zaprojektowanych jako ogrody tematyką nawiązujące do różnych regionów Europy. Do istniejącego ogrodu germańskiego inspirowanego ogrodami klasztornymi dołączą ogrody słowiański, francuski, śródziemnomorski i angielski. Również dach budynku został zaplanowany jako ogólnodostępny taras z elementami zieleni. Razem ze słynnym ogrodem na dachu Biblioteki czy ogrodem na dachu Centrum Nauki Kopernik stanie się zapewne kolejną z atrakcji Powiśla.

ZOBACZ PROJEKT I ZDJĘCIA ZREALIZOWANEJ CZĘŚCI BUDYNKU >>>

O planowanej rozbudowie czytaj też na warszawa.wyborcza.pl.

    Więcej o:

Skomentuj:

Uniwersytet Warszawski do rozbudowy. Nowy gmach na Powiślu