Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hotel Cracovia wpisany do rejestru zabytków. Budynek poróżnił krakowian

red

Podjęto decyzję o wpisaniu Hotelu Cracovia do rejestru zabytków. Wojewódzki konserwator Jan Janczykowski objął ochroną: elewację, podjazd przed wejściem głównym do budynku oraz foyer kina Kijów. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna, w ciągu dwóch tygodni strony będą mogły zgłaszać do niej uwagi.

Hotel Cracovia uważany jest przez jednych za perłę modernizmu, przez drugich za szpetny budynek nadający się do rozbiórki. Dzięki decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków zyska większą ochronę. Inwestor planował całkowite wyburzenie Cracovi, na jej miejscu miały stanąć dwa osobne budynki o łącznej powierzchni około 29 tysięcy metrów kwadratowych. Te plany po uprawomocnieniu decyzji konserwatora będą wymagały zmiany, ponieważ ochroną objęto m.in. fasadę więc trzeba będzie zachować integralność budynku.

Hotel Cracovia znajdujący się przy krakowskich Błoniach został zaprojektowany przez architekta Witolda Cęckiewicza, a jego budowę ukończono w 1965 roku. W momencie otwarcia był najdłuższym i jednym z najbardziej nowoczesnych hoteli w Polsce. Budynek dotychczas znajdował się na liście miejskiego konserwatora zabytków, podjęta niedawno decyzja zwiększy jego ochronę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Hotel Cracovia wpisany do rejestru zabytków. Budynek poróżnił krakowian