Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wrocławski modernizm oczami dzieci - ilustrowana mapa

red

Wrocław może pochwalić się obiektami architektonicznymi z różnych epok, wciąż jednak głównie eksponuje się zabytki średniowieczne i barokowe, zapominając, że to co może miasto wyróżniać to dziedzictwo epoki modernizmu. Dzięki projektowi realizowanemu w ramach mikrograntów ESK 2016 powstała ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, którą współtworzyły dzieci.

Modernizm we Wrocławiu
Kto widział...Modernizm? - mapa
materiały prasowe

 Nie oznacza to jednak, że są one jej jedynymi adresatami. Organizatorzy projektu zachęcają wszystkich, nie tylko do zapoznania się z finalnym efektem warsztatów „Kto widział…Modernizm”, lecz również do spacerów szlakiem tej wyjątkowej architektury.

W październiku 2016 odbyły się dwudniowe warsztaty dla dzieci w wieku 9-12 lat, przeprowadzone przez kulturoznawców, historyków sztuki i animatorów kultury, które miały na celu przybliżenie najmłodszym wrocławskiej architektury modernistycznej. Głównym założeniem projektu była nauka poprzez doświadczanie. Ekscytującą podróż po mieście poprzedził wykład, w trakcie którego w przystępnej formie zaprezentowane zostały dzieje architektury Wrocławia oraz miejskie style życia w poszczególnych epokach historycznych. W towarzystwie Kuny-Przewodniczki dzieci obejrzały m.in. Aptekę Pod Murzynem i dom towarowy Kameleon. Podczas warsztatów, które odbyły się następnego dnia, uczestnicy tworzyli makiety budynków, umieszczonych następnie na wielkoformatowej mapie miasta. Z pianki modelarskiej, pudełek i kartonów powstały modele obiektów takich jak Dolmed, Hala Stulecia, Renoma czy Trzonolinowiec. W ten sposób udało się rozbudzić zainteresowanie dzieci architekturą modernistyczną oraz otaczającą ją przestrzenią.

Efektem końcowym projektu jest  ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, którą znaleźć można pod linkiem: www.ktowidzialmodernizm.pl. Dzięki niej, dzieci i dorośli wspólnie mogą odkryć najbardziej reprezentatywne budynki modernistyczne. 

Kto za tym stoi?

Organizatorami projektu "Kto widział... Modernizm" jest Stowarzyszenie PAKT, które  tworzą: Aleksandra Krupa, Joanna Panciuchin, Piotr Jakub Fereński, Ola Solińska, Anna Sztromwasser, Mateusz Stefaniak i Tomasz Nowak.

Projekt jest współfinansowany ze środków programu mikrogranty ESK 2016 realizowanego we współpracy i przy wsparciu Kogeneracji S.A.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wrocławski modernizm oczami dzieci - ilustrowana mapa