Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa bryła na zamojskim rynku - współczesna interpretacja renesansu [PROJEKT]

red

Zamość ze względu na swój zabytkowy, renesansowy charakter jest miastem, które stawia szczególne wyzwania architektom. Współczesne formy pojawiające się w krajobrazie miejskim muszą spełniać wysokie wymagania i współgrać z kontekstem architektonicznym. Z drugiej strony żadne miasto nie powinno być traktowane jako muzeum.

Projekt budynku mieszkalnego na terenie Starego Miasta w Zamościu
Projekt budynku mieszkalnego na terenie Starego Miasta w Zamościu
projekt: Mateusz Tański & Associates

W myśl idei "zachowując przekształcaj" architekt Matusz Tański przygotował nowoczesny projekt budynku mieszkalnego. Jego forma wypływa z analizy renesansowych fasad, a bryła jest wynikiem interpretacji kontekstu historycznego.

Współczesna interpretacja renesansowego pałacu miejskiego

Oryginalna bryła budynku nawiązuje swoim charakterem do XVI-wiecznych renesansowych pałaców miejskich. Dodatkowego wyrazu dodaje zastosowany na elewacji intensywny kolor oraz charakterystyczne ukośne przeszklenia, stanowiące współczesną syntezę licznie występujących na zamojskim rynku architektonicznych elementów takich jak lukarny, gzymsy i pilastry. Duże otwarcia rozświetlą wnętrza obiektu.

Obecnie projekt na wniosek Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura Zamość został przesłany do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie celem zaopiniowania.

Nowy budynek mieszkalny na zamojskiej Starówce

W trzykondygnacyjnym, nowoczesnym budynku na parterze znajdą się lokale usługowe zaplanowane tak, by można było modyfikować ścianki działowe. Pierwsze i drugie piętro zostanie przeznaczone na 43 apartamenty o zróżnicowanych powierzchniach - od 29 mkw. do 90 mkw. Z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie mieszkańców zaplanowano monitorowany podziemny garaż z 43 miejscami parkingowymi, indywidualne piwnice lokatorskie oraz pomieszczenia techniczne i boks dla rowerów. Wysoki standard zapewnią trzy windy łączące kondygnacje nadziemne z podziemnym garażem. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji znajduje się parking zewnętrzny. W tym roku  inwestor planuje rozpoczęcie budowy. Termin przekazania gotowych mieszkań wyznaczono na 2019 rok.

Budynek zaprojektowała pracownia architektoniczna Mateusz Tański & Associates z Warszawy. Inwestycję prowadzi Bartecki Development. Lokalizacja: ul. Zamenhofa / Bazyliańska , Zamość (Stare Miasto).

ZOBACZ PROJEKT >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowa bryła na zamojskim rynku - współczesna interpretacja renesansu [PROJEKT]