Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza warszawskiej kamienicy [ZDJĘCIA PRZED I PO]

red

Zakończyła się renowacja kamienicy znajdującej się przy ulicy Ogrodowej 65 w Warszawie. Budynek z powodu burzliwego czasu wojny, podpalenia a także braku remontów znajdował się w złym stanie technicznym. Po remoncie kamienica odzyskała dawny blask.

Kamienica przy ulicy Ogrodowej 65, zdjęcia przed i po renowacji
Kamienica przy ulicy Ogrodowej 65, zdjęcia przed i po renowacji
mat. prasowe

Budowa kamienicy przy ul. Ogrodowej 65 w Warszawie rozpoczęła się w 1937 roku, a ukończono ją parę miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Kiedy w 2012 roku wykupiła ją firma RealCo Property Investment and Development, kamienica była bardzo zaniedbana, bez generalnego remontu od wielu lat. Dopiero trwająca 2 lata renowacja odmieniła budynek. Jak wygląda obecnie?

Historia kamienicy przy ulic Ogrodowej

Pierwotnym właścicielem kamienicy przy ul. Ogrodowej 65 w Warszawie był Władysław Węgiełek, właściciel słynnej firmy przewozowej. Mimo że początkowo chciał wybudować willę na ul. Filtrowej, ostatecznie zdecydował się na ulicę, której nazwa pochodzi od bujnych ogrodów, charakterystycznych niegdyś dla tej okolicy.

Budowa kamienicy rozpoczęła się w 1937 roku. Firma miała za sobą obchody dwudziestopięciolecia i była w szczytowym okresie rozwoju. Po zakończeniu prac do kamienicy jako pierwsi wprowadzili się zasłużeni pracownicy przedsiębiorstwa. Właściciel, Władysław Węgiełek z rodziną, zamieszkał w niej we wrześniu 1939 roku i zajął trzypokojowe mieszkanie na pierwszym piętrze, od frontu.

W czasie wojny budynek został podpalony, ale pożar nie wyrządził w nim większych szkód. A to dzięki nowoczesnym, jak na owe czasy, zabezpieczeniom przeciwpożarowym. W ten sposób budynek przetrwał okres wojenny, po którym rodzina Węgiełków wróciła na Ogrodową i zaczęła proces odbudowy zarówno kamienicy jak i firmy przewozowej. W 1949 roku działalność firmy została zakończona, a w 1950 roku obiekt upaństwowiono. Ponownie powrócił on do prawowitych właścicieli w 1997 roku, jednak w skutek zaniedbań był w bardzo złym stanie technicznym.

Modernizacja kamienicy z dbałością o detal

W czasie prac remontowych zwrócono szczególną uwagę na zachowanie modernistycznych detali zaprojektowanych pierwotnie przez warszawskiego architekta Stanisława Barylskiego, w tym geometrycznych podziałów elewacji, stolarki okiennej,  detali klatek schodowych, wykuszy i podcieni oraz oryginalnej cegły. Barylski stworzył projekt charakteryzujący się modernistyczną oszczędnością, brakiem zbędnych ozdób. Dobrze dobrał materiały - użył trwałego klinkieru na elewacji oraz we wnętrzu bramy, a na schodach szaroróżowego lastryka.

Pierwsza grupa pracowników pojawiła się w budynku w październiku 2015 roku. Wtedy też oficjalnie rozpoczął się remont kamienicy. Oprócz rewitalizacji zabytkowych detali, starannie dobrano nowe elementy, takie jak drzwi, okna czy oświetlenie. Nawiązują one to stylu lat 30. XX wieku.

Dodatkowo kamienicę wyposażono w nowoczesne instalacje, które pozwolą na komfortowe i ekonomiczne korzystanie z lokali, w tym instalację CO, elektryczną oraz teletechniczną. Ostatnią kondygnację dobudowano, sytuując tam atrakcyjne mieszkania z rozległymi balkonami i tarasami. W celu podniesienia standardu w budynku zainstalowano 2 windy, jedną w części frontowej w miejscu oryginalnego dźwigu, drugą natomiast w zewnętrznym oszklonym szachcie w patio, zapewniając w ten sposób obsługę lokali położonych w południowej części kamienicy. W październiku 2016 roku na wschodniej elewacji pojawił się czarno-biały mural namalowany przez laureatkę konkursu dla kreatywnych artystów, Alicję Białą.

Modernistyczna kamienica na nowo

Celem renowacji było połączenie współczesnych i nowoczesnych rozwiązań z duchem lat 30. XX wieku. Dzięki niej kamienica doskonale wpisała się w obszar kultury Woli i Śródmieścia. Cały proces rewitalizacji obiektu zakończył się w styczniu 2017 roku.

Zainteresowani historią kamienicy przy ul. Ogrodowej 65 mogą przeczytać o niej w III tomie książce Magdaleny Stopy „Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy”.

ZOBACZ ZDJĘCIA KAMIENICY PRZED I PO REMONCIE >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza warszawskiej kamienicy [ZDJĘCIA PRZED I PO]