Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stare miasto otwiera swoje wnętrza. Festiwal Open House w Gdańsku

red

Już w najbliższy weekend Festiwal Architektury Open House Gdańsk eksplorując miasto zawita do oczywistych, ale też, jak się okaże, zaskakujących wnętrz. Kilka z najciekawszych punktów programu znajduje się w samym sercu miasta.

Dom Chodowieckiego i Grassa
Dom Chodowieckiego i Grassa
fot. Michał Adam Witkowski

Biuro festiwalowe znajduje się w Domu Chodowieckiego i Grassa (ul. Sieroca 6) - to też najlepszy punkt, by rozpocząć wycieczkę. Budynek w stylu barokowym powstał w 1699 roku, przetrwał II Wojnę Światową, był też wielokrotnie przebudowywany. Przez lata pełnił funkcję domu pomocy i sierocińca. Po zwiedzeniu wnętrz dawnych mieszkań komunalnych, można zaopatrzyć się w dostępne na miejscu mapki, która ułatwią dotarcie do kolejnych punktów.

Z pewnością warto zahaczyć o neogotycki budynek Liceum Autonomicznego, gdzie festiwalowicze będą mieli okazję zwiedzić Obserwatorium Astronomiczne. Po wizycie w Autonomiku można w około 8 minut przejść spacerem do budynku Brabank Apartamenty usytuowanego tuż przy Motławie, w malowniczym krajobrazie Starego Miasta. Wybudowany w zeszłym roku przez Invest Komfort nowoczesny kompleks mieszkalno-usługowy wpisuje się w historyczną część Gdańska. Z jego tarasu będzie można podziwiać pocztówkowe widoki na miasto. Za odważny projekt inwestycji odpowiedzialny jest architekt Jacek Droszcz ze Studia Kwadrat, twórca jeszcze jednej, obowiązkowej atrakcji na naszym szlaku – Muzeum II Wojny Światowej. Charakterystyczna bryła muzeum szybko stała się współczesną ikoną gdańskiej architektury. Jacek Droszcz będzie jednym z oprowadzających po jej wnętrzach.

Po opuszczeniu rejonów Brabank Apartamenty i Muzeum II Wojny Światowej, warto udać się do siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, reprezentanta zrównoważonej architektury, szanującej tradycję miejsca. Nieopodal znajduje się ostatni, równie ciekawy punkt na trasie - międzywojenny budynek Dawnej Kasy Chorych projektu niemieckiego architekta  - Adolfa Bielefelda. Monumentalny obiekt z lat 30. do dziś zachwyca ceglaną, pełną detali fasadą. W jego wnętrzach zachowały się też oryginalne elementy, takie jak klatka schodowa czy meble.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej informacji o programie Open House Gdańsk można znaleźć na stronach www.ohgdansk.org oraz www.facebook.com/ohgdansk/.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stare miasto otwiera swoje wnętrza. Festiwal Open House w Gdańsku