Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rusza przetarg na muzeum o. Rydzyka w Toruniu. Będzie kosztowało 70 mln

JB

Gmach muzeum im. Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość" stanie w Porcie Drzewnym w Toruniu. Fundacja o. Rydzyka - Lux Veritatis - właśnie ogłosiła przetarg na realizację tej placówki.

Koncepcja Muzeum 'Pamięć i Tożsamość'
Koncepcja Muzeum 'Pamięć i Tożsamość'
Lux Veritatis

Współpraca ministerstwa i fundacji

Muzeum o. Rydzyka powstanie w formule „projektuj i buduj”, chociaż już teraz udostępniono wstępne wizualizacje samego budynku (stworzone przez biuro Antemio), jak i ekspozycji muzealnej. Umowę między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz fundacją Lux Veritatis o powstaniu placówki podpisano 20 czerwca br. - w 98. rocznicę chrztu Jana Pawła II.

Muzeum będzie prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata. Istotnym zadaniem placówki będzie m. in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. W muzeum eksponowane będą m. in. relacje świadków z tamtych czasów gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek (ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 roku.

- czytamy na oficjalnej stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawy o historii Polski i Janie Pawle II

Muzeum „Pamięć i tożsamość” ma mieć dwa poziomy, na których urządzone zostanie kilka tematycznych ekspozycji. Zwiedzanie rozpocznie się od wystawy „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa”, która opowie o chrzcie z 966 roku. Wiedzę o początkach polskiej państwowości zbierze wystawa „Korona i miecz”, powstanie także osobne pomieszczenie o dynastii Jagiellonów oraz ekspozycja o husarii „Polonia Semper Fidelis. Chwała oręża polskiego”. Zbrodniom niemieckim i sowieckim poświęcona zostanie wystawa „To imię nas kosztuje”. Ostatnia, osobna część o papieżu Polaku będzie nosiła tytuł „Ja jestem jednym z was”.

100 tygodni

Muzeum zostanie wybudowanie na działce przy Drodze Starotoruńskiej 3, w okolicy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II - zdobywcy II miejsca w plebiscycie Makabryła Roku 2016.

Budowa ma trwać 100 tygodni. Wykonawca w przetargu w formule „projektuj i buduj” odpowiada zarówno za projekt, jak i realizację „zespołu zabudowy muzealno-audytoryjnej i naukowo-twórczej wraz z instalacjami wewnętrznymi, przyłączami, elementami stałego i ruchomego wyposażenia, oświetleniem, elementami zagospodarowania terenu oraz drogami, parkingami i chodnikami oraz innymi elementami niezbędnymi do uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz prawidłowego funkcjonowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem”.

Prace budowlane mają zostać podzielone na osiem etapów. Cztery pierwsze obejmują roboty projektowe i przygotowawcze. Sama budowa ma rozpocząć się w piątym etapie, kiedy muzeum osiągnie stan surowy otwarty. Etap szósty to stan zamknięty, a siódmy - wykończenie ogólnobudowlane i instalacyjne wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu, a także odbiór techniczny. Ostatni ósmy obejmuje oddanie budynku do użytku.

70 milionów

Oferenci mają czas do 26 listopada. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na budowę i wyposażenie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w latach 2018-2020 przekaże 70 mln zł. W 2018 r. muzeum otrzyma 5 mln zł dotacji, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł. Dyrektora muzeum będzie powoływał minister po uzgodnieniu kandydatury z Lux Veritatis.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej.

- podsumował minister kultury Piotr Gliński.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rusza przetarg na muzeum o. Rydzyka w Toruniu. Będzie kosztowało 70 mln