Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chodnik, który zjada smog. Niesamowita instalacja w Warszawie

JB

Nie jest tajemnicą, że polskie miasta należą do czołówki miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Walka ze smogiem jednak trwa w najlepsze, czego przykładem jest chodnik przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Betonowe płyty pochłaniają pyły i spaliny.

Betonowy chodnik antysmogowy w Warszawie
Betonowy chodnik antysmogowy w Warszawie
fot. Kuba Jurkowski (Light at Night)

Z pomocą słońca

Specjalny beton testowany na budowie biurowca Generation Park w Warszawie ma za zadanie walczyć z miejskim smogiem. Jak? Najnowsze rozwiązania nauki sprawiają, że beton ma właściwości fotokatalityczne. Dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych (między innymi dwutlenku azotu), które znajdują się w miejskim powietrzu.

Związki te są rozkładane na nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia.

9 miesięcy testów

Specjalna mieszkanka betonu rozkłada szkodliwe cząstki NOx (tlenek azotu) na neutralne związki azotu. Projekt był testowany przez 9 miesięcy w warunkach laboratoryjnych i miejskich przy różnym natężeniu ruchu samochodowego. Dzięki pozytywnym wynikom chodniki z płyt betonowych (o łącznej powierzchni boiska piłkarskiego) zostały ułożone między budynkami na warszawskiej Woli.

Zachodnia innowacja, polska produkcja

Ten innowacyjny produkt może stać się bardzo efektywnym narzędziem w walce o czystsze powietrze i lepszą jakość życia w mieście. Sprawdziliśmy jego działanie w krajach Europy Zachodniej, dlatego tak bardzo zależało nam na tym, by przysłużył się również mieszkańcom Warszawy. Działania związane z redukcją oddziaływania na środowisko są wpisane na stałe w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, dlatego udało się stworzyć odpowiedni ekosystem do tej realizacji.

- komentuje Przemysław Malinowski, menedżer ds. produktów specjalnych z Grupy Górażdże, która jest producentem czyszczącego betonu.

Redukcja smogu aż o 70 proc.

Podczas testów na obszarze 350 m kw. chodnika pozyskano dane ze specjalnych stacji pomiarowych. Jednocześnie badano również poziom zanieczyszczenia powietrza na obszarze, gdzie nie było zielonego betonu. Pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje o 30 proc. mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni.

Dzięki badaniom wiadomo też, że w momencie, gdy przy Rondzie Daszyńskiego powstanie już zwarta zabudowa, zielony beton osiągnie jeszcze lepsze wyniki w walce z warszawskim smogiem. W warunkach laboratoryjnych redukcja NOx dochodziła aż do 70 proc. Wieżowiec Generation Park zostanie wyposażony w stałą stację pomiarową, która nieprzerwanie będzie badać stężenie zanieczyszczeń w powietrzu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Chodnik, który zjada smog. Niesamowita instalacja w Warszawie