Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom na trudnej działce nad jeziorem

Redakcja Pressland/WG

Działka nad jeziorem była wyjątkowo trudna, ale to właśnie ograniczenia sprawiły, że powstał oryginalny i ciekawy projekt.

Architektom z pracowni 3XB Architekci Filip Banach przyszło zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Działka nad jeziorem, na której miał stanąć dom była wyjątkowo trudna - miała tylko 9 metrów szerokości. Oznaczało to, że fasada domu mogła mieć 6 metrów szerokości. Dodatkowo, zarówno z lewej, jak i z prawej strony znajdują się sąsiedzi - odbiera to intymność w ogrodzie. Stojąc na działce praktycznie nie widać było wody - zasłaniała ją bujna roślinność porastająca brzeg jeziora.

Dom nad jeziorem - aksonometria. Proj. 3XB Architekci Filip Banach
Dom nad jeziorem - aksonometria. Proj. 3XB Architekci Filip Banach
Mat. 3XB Architekci Filip Banach

W tym projekcie ważne było maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni (dotyczyło to zarówno bryły domu, jak i jego wnętrz) oraz zapewnienie odpowiedniego doświetlenia wszystkich pomieszczeń.

Architekci razem inwestorami doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie zlokalizowanie części dziennej na górnej kondygnacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, udało się doświetlić salon ogromnym przeszkleniem od strony jeziora. Zaprojektowano także okna dachowe - będą one wpuszczać światło do pomieszczeń w głębi domu. Takie ulokowanie salonu pozwala cieszyć się domownikom niczym nie ograniczonym, pięknym widokiem na jezioro.

- Przy tradycyjnym podejściu do rozmieszczenia funkcji, widok na jezioro byłby jedynie z sypialni właścicieli a tym samym zarezerwowany dla wybranych - zaznaczają autorzy projektu, 3XB Architekci Filip Banach.

Dom nad jeziorem. Proj. 3XB Architekci Filip Banach
Dom nad jeziorem. Proj. 3XB Architekci Filip Banach
Mat. 3XB Architekci Filip Banach

Projekt: Dom nad jeziorem
Autorzy: 3xB Architekci Filip Banach
Zespół: Filip Banach, Paula Banach, Jakub Szeszycki
Zakres opracowania: Kompleksowy projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy budynku oraz wnętrz
Powierzchnia budynku: 170 m kw.
Inwestor: Prywatny
Projekt: 2018-2019
Realizacja: 2019-2020

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom na trudnej działce nad jeziorem