Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rewitalizacja Placu Wolności i Rynku Zduńskiego w Kutnie

Redakcja Pressland/WG

Otwarty garaż, nowy plac miejski i fontanny - już wkrótce najstarsza historyczna część Kutna przejdzie metamorfozę. Miasto róż wypięknieje!

Rewitalizacja placu Wolności w Kutnie
Rewitalizacja placu Wolności w Kutnie
Mat. UM Kutno

W 2012 roku przeprowadzono konkurs na koncepcję rewitalizacji najstarszej historycznej części Kutna - Placu Wolności i Rynku Zduńskiego. Autorem zwycięskiego projektu został Robert Charkiewicz Architekt z Warszawy. Ostateczną dokumentację projektową przygotował Zarząd Inwestycji Sp. z o.o. 11 kwietnia 2019 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kutnie podpisano z firmą Unibep umowę na zagospodarowanie terenów oraz nadzór inwestorski nad tym zadaniem.

Plac Wolności ma zamienić się w przyjazną mieszkańcom przestrzeń. Teren ma zostać wyrównany do poziomu ul. Królewskiej. Zniknie dotychczasowy parking. Zamiast niego powstanie wielofunkcyjny obiekt, pełniący jednocześnie funkcje otwartego garażu i placu miejskiego. Znajdzie się tu także miejsce na obiekty usługowe.

Na Rynku Zduńskim i ul. Teatralnej pojawi się nowa nawierzchnia z kamiennych płyt i nowe oświetlenie. Nie zabraknie elementów malej architektury - ławek, fontann i koszy na śmieci. Ozdobą miejsca będzie ściana z kaskadą wodną od strony ulicy Zamenhofa.

Rewitalizacja najstarszej historycznie części Kutna
Rewitalizacja najstarszej historycznie części Kutna
Mat. UM Kutno

Zarówno na Placu Wolności, jak i na Rynku Zduńskim pojawią się motywy róż. Kutno nazywane jest "miastem róż". Od 1912 roku w mieście mieściła się jedna z największych w Polsce szkółek różanych. Po wojnie, w latach 60. Bogusław Wituszyński, właśnie w Kutnie hodował nowe odmiany róż, aktywnie udzielając się w "różanym środowisku" w Polsce i na świecie. To on był inicjatorem pierwszej w Kutnie wystawy róż, która odbywa się każdego roku.

Rewitalizacja najstarszej historycznej części Kutna
Rewitalizacja najstarszej historycznej części Kutna
Mat. UM Kutno    Więcej o:

Skomentuj:

Rewitalizacja Placu Wolności i Rynku Zduńskiego w Kutnie