Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Młyn Maria we Wrocławiu zyska nowe oblicze. Projekt przygotowała Maćków Pracownia Projektowa

Redakcja Pressland/WG

Młyn Maria - zespół zabytkowych budynków we Wrocławiu, zostanie poddany gruntownej rewitalizacji według projektu Maćków Pracownia Projektowa. Na terenie inwestycji wmurowano właśnie kamień węgielny.

Młyn Maria we Wrocławiu. Proj. Maćków Pracownia Projektowa
Młyn Maria we Wrocławiu - widok od strony Mostu Młyńskiego. Proj. Maćków Pracownia Projektowa
Mat. RealCo

Młyn Maria we Wrocławiu to jedna z tych inwestycji, którym przyglądamy się szczególnie uważnie.  Zespół zabytkowych budynków, znajdujący się przy ul. Staromłyńskiej 2a, w jednej z najbardziej urokliwych części miasta, zostanie poddany gruntownej rewitalizacji według projektu Maćków Pracownia Projektowa. W odnowionym Młynie Maria znajdą się zarówno lokale mieszkalne, jak i usługowe. Zaplanowano tu również kilka apartamentów z rozległymi tarasami ulokowanymi m.im. na dachach poszczególnych budynków.

W 2016 roku działka z zabytkowymi obiektami została zakupiona przez RealCo, dewelopera specjalizującego się w rewitalizacji historycznych budynków, zabytków i kamienic. Prace budowlane na terenie inwestycji dotyczą kompleksu budynków: Maria i Feniks oraz dwóch łączników, w których znajdą się lokale mieszkalne i usługowe.

Głównym założeniem projektu było zachowanie i wyeksponowanie walorów historycznych i kulturowych budowli. Na inwestycję Młyn Maria składają się zarówno budynki, jak również nabrzeża i kanały, które są świadkiem kilkusetletniej tradycji przemysłu zbożowego na wyspach odrzańskich. Kompleks Młyn Maria był w przeszłości wielokrotnie przebudowywany, dlatego obecna renowacja będzie naturalną, kolejną odsłoną tych obiektów.

Młyn Maria we Wrocławiu - widok od strony ul. Staromłyńskiej. Proj. Maćków Pracownia Projektowa
Młyn Maria we Wrocławiu - widok od strony ul. Staromłyńskiej. Proj. Maćków Pracownia Projektowa
Mat. RealCo

Zabytkowe budynki zostaną przystosowane do nowych funkcji zgodnie z aktualnymi standardami i przepisami. Zmieni się najbliższe otoczenie zabytku. Mieszkańcy Młyna Maria będą mieli bezpośredni dostęp do nabrzeży Odry, odremontowanych bulwarów i terenów zielonych. Od zachodniej strony kompleksu powstanie taras o kaskadowym układzie.

Przypomnijmy, pierwszy drewniany, wyposażony w trzy koła wodne młyn (nazwany Arnoldem) powstał tu w 1242 roku. Młyn wielokrotnie zmieniał imię (ostatecznie stał się Marią) i właścicieli (należał do wójtów i zakonów). W 1333 roku naprzeciw młyna nazwanego wówczas Maria zbudowano drugi o nazwie Bożego Ciała. W 1810 roku po sekularyzacji młyny przejęło Państwo Pruskie. Wtedy też zaczęła się rewolucja przemysłowa a młyny zostały zmodernizowane. Były to najnowocześniejsze młyny w regionie.

Napędzane siłą wody z Odry młyny działały do lat 60 XX wieku.  Zdemontowano i zniszczono wszystkie urządzenia mechaniczne.  Budynek wielokrotnie przebudowywano, mieściła się tu szkoła, później znajdowały się mieszkania. Podczas Wielkiej Powodzi w 1997 roku młyn groził zawaleniem, a Wyspa Piaskowa zalaniem. Był pomysł wysadzenia obiektu, na szczęście zburzono tylko jeden mur, by usunąć powodziowe śmieci, które zatrzymały się przy młyńskich filarach.

Niedawno wmurowano kamień węgielny na placu budowy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta Wrocławia, architekci z Pracowni Projektowej Maćków, partnerów inwestycji, m.in.: Miastoprojekt, Ozbud, Keller.

Młyn Maria ma powitać mieszkańców w pierwszej połowie 2021 roku.

Tak jeszcze niedawno prezentowały się zabytkowe budynki.
Tak jeszcze niedawno prezentowały się zabytkowe budynki.
Fot. mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Młyn Maria we Wrocławiu zyska nowe oblicze. Projekt przygotowała Maćków Pracownia Projektowa