Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żyjnia - miejskie sanatorium od Buck.Studio. Wyjątkowa przestrzeń w galerii Dizajn BWA Wrocław

Redakcja Pressland/WG

Żyjnia, nowa przestrzeń w galerii Dizajn BWA Wrocław, inspirowana jest nostalgiczną atmosferą pałaców zdrojowych. Dominika Buck i Paweł Buck stworzyli miejsce, w którym "kuracjusze" mogą doświadczyć chwili odprężenia.

Żyjnia w Galerii Dizajn BWA Wrocław. Proj. Buck.Studio
Żyjnia w Galerii Dizajn BWA Wrocław. Proj. Buck.Studio
Wiz. Buck.Studio

4 maja w galerii Dizajn BWA Wrocław zostanie otwarta Żyjnia - wyjątkowa przestrzeń przygotowana przez wrocławskich architektów z Buck.Studio. Inspiracją do stworzenia Żyjni była idea dostępnego dla wszystkich miejskiego sanatorium, inspirowanego nostalgiczną atmosferą dolnośląskich uzdrowisk i pałaców zdrojowych. Słowo „żyjnia” – równie retro, co futurystyczne – jako punkt wyjścia określiło ogólny charakter miejsca, otwartego na codzienne potrzeby jego użytkowników.

Projektanci Dominika Buck i Paweł Buck poszukali dodatkowego kontekstu dla funkcjonowania przestrzeni galerii, w której realizowany był do tej pory program wydarzeń towarzyszących do prezentowanych wystaw. Zaproponowali, by przestrzeń ta służyła również chwili wytchnienia w centrum miasta i wzorem pałaców zdrojowych oferowała unikalne doświadczenie odprężenia.

To, co wyróżnia przestrzenie projektowane przez Buck.Studio to bardzo charakterystyczne opracowanie powierzchni, relacja faktury i detalu oraz całościowe myślenie o wnętrzu, jako współdziałaniu fizycznej przestrzeni i choreografii ludzkiego ciała. A mi zależało, by Żyjnia na co dzień, czyli wtedy, gdy nie realizujemy w niej wydarzeń, nie była tylko efektownym wnętrzem, ale miejscem witalnym, o przyciągającej energii.

– opowiada Katarzyna Roj, kuratorka programu galerii Dizajn.

Żyjnia w Galerii Dizajn BWA Wrocław. Proj. Buck.Studio
Żyjnia w Galerii Dizajn BWA Wrocław. Proj. Buck.Studio
Wiz. Buck.Studio

W Żyjni zamiast sanatoryjnych wód leczniczych, na "kuracjuszy" czekają prozdrowotne napary z ziół oraz relaksujące inhalacje z pary wodnej. Twórców zainspirował również nastrój panujący w danych pałacach zdrojowych - bliżej im do ośrodków kultury niż do kawiarni. Ich charakter jest z założenia niekomercyjny. Dokładnie taka jest Żyjnia - to miejsce spotkań, współczesnym, otwarty salon miejski, w którym realizowany jest program różnorodnych wydarzeń.

Otwarciu Żyjni (4 maja 2019 roku) towarzyszyć będzie wernisaż wystawy 5!, która będzie pierwszą przekrojową prezentacją twórczości Buck.Studio. Pokazanych zostanie sześć realizacji. Tytułowa piątka z
wykrzyknikiem nawiązuje do manifestu stworzonego przez projektantów, wyrażającego wartości, które
przenikają do ich pracy.

Wystawa potrwa do końca wakacji, ale Żyjnia pozostanie w galerii Dizajn BWA Wrocław na stałe.

    Więcej o:

Skomentuj:

Żyjnia - miejskie sanatorium od Buck.Studio. Wyjątkowa przestrzeń w galerii Dizajn BWA Wrocław