Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zielony plac na Pradze - spokojna uliczka, rekreacyjny skwer i otwarta przestrzeń [WYNIKI KONKURSU]

Redakcja Pressland/WG

Nowy, zielony plac na Pradze, pomiędzy ulicami Łomżyńską i Jadowską będzie składał się z trzech stref: spokojnej uliczki, otwartego placu i rekreacyjnego skweru. Konkurs na koncepcję zagospodarowania placu wygrali Jakub Gondrowicz, Wojciech Hryszkiewicz i Dorota Ryżko.

Skwer na zbiegu ul.Łomżyńskiej i Jadowskiej na warszawskiej Pradze. Proj. Jakub Gondrowicz, Wojciech Hryszkiewicz i Dorota Ryżko.
Skwer na zbiegu ul. Łomżyńskiej i Jadowskiej na warszawskiej Pradze - woonerf. Proj. Jakub Gondrowicz, Wojciech Hryszkiewicz i Dorota Ryżko.
Wiz. Jakub Gondrowicz, Wojciech Hryszkiewicz i Dorota Ryżko

Niedawno ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania hektarowego placu u zbiegu ul. Łomżyńskiej i Jadowskiej na warszawskiej Pradze. Jury konkursowe najwyżej oceniło pracę przygotowaną przez architektów Jakuba Gondrowicza, Wojciecha Hryszkiewicza i Dorotę Ryżko.

Powstanie otwarta przestrzeń połączona z dziedzińcem "Małej Warszawy" (centrum kultury na terenie dawnej fabryki PPG, do 2016 roku zajmowanej przez Fabrykę Trzciny). Obok zlokalizowany zostanie skwer rekreacyjny i strefa zabaw dla dzieci, z placem zabaw, polem do gry w bule, "trzepakowiskiem", ogrodem deszczowym i parkiem kolejowym z wieżą do obserwacji pociągów. Na odcinku od ul. Łochowskiej do ul. Otwockiej ma powstać spokojna przestrzeń z ławkami i miejscami parkingowymi. Ma też tu stanąć niewielki pawilon gastronomiczny, na dachu którego ma powstać boisko do piłki nożnej.

Jurorzy docenili projekt, za "umiejętne odniesienie się w sposobie zagospodarowania terenu do różnorodnych charakterów przestrzeni, tworzonej przez kamieniczną zabudowę we wschodnim odcinku ul. Łomżyńskiej oraz osiedle wielkopłytowe w zachodniej części ulicy, a także bezpretensjonalne nawiązanie do lokalnego dziedzictwa".

Na konkurs wpłynęło 8 prac, ocenianych było 7 z nich (jedna praca nie spełniała wymogów formalnych). Skwer będzie realizowany w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.

Skwer na zbiegu ul. Łomżyńskiej i Jadowskiej na warszawskiej Pradze - woonerf.
Skwer na zbiegu ul. Łomżyńskiej i Jadowskiej na warszawskiej Pradze. Proj. Jakub Gondrowicz, Wojciech Hryszkiewicz i Dorota Ryżko.
Wiz. Jakub Gondrowicz, Wojciech Hryszkiewicz i Dorota Ryżko
    Więcej o:

Skomentuj:

Zielony plac na Pradze - spokojna uliczka, rekreacyjny skwer i otwarta przestrzeń [WYNIKI KONKURSU]