Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projektowanie OD.NOWA. i miejskie marzenia na Łódź Design Festival 2017

red

11. edycja Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 3-8 października, a jej hasłem przewodnim jest OD.NOWA. Wystawy, wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty będą skoncentrowane wokół wyzwań stojących przed projektowaniem w ciągle zmieniającym się świecie.

Zapowiedź 11. edycji Łódź Design Festival
Zapowiedź 11. edycji Łódź Design Festival
fot. mat. prasowe
Nowość zdaje się być najważniejszą cechą współczesności. Zakwestionowaliśmy wiele starych prawd i utartych sposobów myślenia. Po raz pierwszy w historii, w wysoko rozwiniętych społeczeństwach, najmłodsze pokolenia żyją w świecie diametralnie innym od tego, w którym dorastali ich rodzice. Niespotykane wcześniej zmiany technologiczne, społecznej i środowiskowe motywują do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań. Na każdym niemal etapie naszego życia stykamy się z nowymi wyzwaniami. Jak będziemy mieszkać, pracować, spędzać czas wolny? W jakich miastach będziemy żyć i jak się po nich przemieszczać? W jakim świecie będziemy się rodzić, dorastać i starzeć? Te pytania postanowiliśmy zadać projektantom, kuratorom i markom, z którymi przygotowujemy tegoroczną edycję festiwalu

— opowiada Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

Głębokie zmiany warunków ludzkiego życia są wynik stopniowego wzrostu jego długości przy jednoczesnym spadku współczynnika dzietności i umieralności. W Wielkiej Brytanii, na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, średnia długość życia wzrosła o pięć lat - połowa urodzonych obecnie dzieci dożyje 103 lat.

W jaki sposób przeżyjemy ten czas? Czy będziemy cieszyć się niezależnością i dobrą jakością życia? Premierowo pokazywana w Polsce, prosto z prestiżowego London Design Museum, wystawa New Old – projektowanie dla nas w przyszłości - inspiruje do przemyślenia na nowo podejścia do wzornictwa dedykowanego ludziom starszym. Kuratorzy Helen Hamlyn i Jeremy Myerson zaprezentują projekty uznanych na całym świecie twórców, tj.: Konstantina Grcica, IDEO, Yves'a Béhar/fuseproject, Future Facility, Special Projects oraz Priestman Goode.

Miejskie marzenia przygotuje Vitra Design Museum

Drugim ważnym punktem tegorocznego Łódź Design Festival jest polska premiera wystawy Miejskie marzenia, której organizatorem jest Vitra Design Museum. Kuratorzy Ronan i Erwan Bouroullec przygotowali inspirujące studium możliwych scenariuszy rozwoju miast, podkreślając potrzebę wprowadzania na nowo natury do naszego codziennego otoczenia: roślin, zwierząt, wody i ognia. Spektakularna inscenizacja zachęca zwiedzających do refleksji nad relacjami, które zachodzą pomiędzy naturą i miastem, sugerując nowe kierunki rozwoju przestrzeni miejskich.

Program Łódź Design Festival 2017

Na program festiwalu składa się blisko 30 wystaw, które od 3 października będą dostępne  w centrum festiwalowym na ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi. Poza wspomnianymi New Old i Miejskie marzenia, będzie można obejrzeć m.in.: Polish Design Island 2017, czyli będący wynikiem współpracy 9 regionów Polski, podróżujący po Europie kontener prezentujący 27 prace polskich projektantów; wystawę The Best Polish Illustrators prezentującą 39 prac najlepszych współczesnych polskich ilustratorów; zagadkową, tworzoną przez społeczność lokalną kolekcję w ramach Mystery Things Museum, która krążąc po świecie zostaje wzbogacana o kolejne ciekawe i piękne obiekty (ich funkcję początkowo bardzo trudno odgadnąć). Jak co roku, w ramach prezentacji wyników plebiscytu must have, będzie można obejrzeć najlepsze polskie wdrożenia, a wystawa prezentująca finalistów 10. edycji międzynarodowego konkursu make me! to szansa, na poznanie tematów, które inspirują najlepszych projektantów młodego pokolenia.

Nowa ekonomia, nowe media, nowe czasy i wartości

Profesjonaliści będą mogli wziąć udział w panelach wykładowych oraz blokach tematycznych oscylujących wokół architektury, nowej ekonomii, biznesu, przestrzeni miejskiej, badań rynku  i trendów w projektowaniu. Do współpracy przy tworzeniu programu wydarzeń zostali zaproszeni eksperci reprezentujący takie marki jak Ceramika Paradyż, IKEA, Rado, Interprint czy AkzoNobel. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jenny B. Osuldsen z pracowni architektonicznej Snøhetta. Ta ceniona na świecie pracowania specjalizuje się w architekturze i architekturze krajobrazu, projektowaniu wnętrz oraz wzornictwie, zatrudniając 180 pracowników z 30 krajów. W 1989 roku studio otrzymała swoje pierwsze zlecenie – zaprojektowanie Biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie.

Emocjonująco zapowiada się gala otwarcia Łódź Design Festival (3 października, godzina 18:30), podczas której poznamy zwycięzców konkursu make me! - nagrody głównej PARADYŻ AWARD  w wysokości 20.000 PLN, ufundowanej przez Mecenasa Festiwalu Ceramikę Paradyż oraz nagrody specjalnej  w wysokości 10.000 PLN.

Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie www.lodzdesign.com

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Projektowanie OD.NOWA. i miejskie marzenia na Łódź Design Festival 2017