Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Planeta Lem na Warszawskich Targach Książki. Czemu służą domy dla literatury?

Redakcja Pressland/WG

24 maja na Warszawskich Targach Książki odbędzie się prezentacja zwycięskiej koncepcji architektonicznej Planety Lem w Krakowie autorstwa studia JEMS Architekci. Spotkanie będzie okazją do debaty na temat roli zinstytucjonalizowanych centrów literackich.

Planeta Lem, Kraków, Muzeum lema, Lem, Jems
Planeta Lem. Widok na główne wejście
Wiz. JEMS Architekci

Krakowskie Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, będzie pierwszym w Polsce wielofunkcyjnym centrum literackim poświęconym językowi. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci, stanie w latach 2021-2023 na poprzemysłowym Zabłociu, na terenie dawnego Składu Solnego. Koncepcja warszawskiego studia wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt Centrum, realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków. Projekt został wybrany spośród 44 opracowań studialnych złożonych w konkursie. Ten retro-futurystyczny „cyfrowy zamek” z charakterystycznymi wieżami nawiązywać będzie do historycznej architektury miejsca.

Połączy funkcje festiwalowe, edukacyjne, rekreacyjne i wystawiennicze, stanowiąc otwartą przestrzeń dla inicjatyw promujących czytanie. Wnętrze „Planety” pomieści multimedialną wystawę poświęconą myśli i twórczości Stanisława Lema, przygotowaną przez studio Tengent we współpracy z Jackiem Dukajem, wystawę o języku i komunikacji przygotowaną razem z Fundacją na Rzecz Muzeum Języka Polskiego, wielofunkcyjne sale, w których gościć będą wydarzenia i festiwale literackie, a także ogólnodostępną mediatekę, kawiarnio-księgarnię i ogród.

Planeta Lem, Kraków, Muzeum lema, Lem, Jems
Planeta Lem. Widok przez wieżę języków
Wiz. JEMS Architekci

24 maja na Warszawskich Targach Książki odbędzie się prezentacja zwycięskiej koncepcji architektonicznej obiektu autorstwa studia JEMS Architekci, które stoi m.in. za projektami Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach czy rozbudowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Po prezentacji Krakowskie Biuro Festiwalowe, przyszły operator Planety Lem zaprasza na dyskusję o funkcjach, jakie mogą pełnić zinstytucjonalizowane centra literackie w kontekście działalności takich ośrodków, jak domy literatury w Łodzi i Wrocławiu, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku czy Instytut Mikołowski. Czemu służą domy dla literatury? Jakie dają możliwości, jeśli chodzi o docieranie do nowych odbiorców i przekraczanie „bańki” kultury książki? Czy centrum literackie może stać się miejską atrakcją na miarę najciekawszych muzeów i zabytków?

Planeta Lem i domy (dla) literatury
Warszawskie Targi Książki
Stadion Narodowy
24 maja, 13:00-14:30, scena B, poziom +2

Planeta Lem, Kraków, Muzeum lema, Lem, Jems
Planeta Lem.
Wiz. JEMS Architekci
    Więcej o:

Skomentuj:

Planeta Lem na Warszawskich Targach Książki. Czemu służą domy dla literatury?