Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ceramiczne gorseciki od Mai Ganszyniec - projekt Modernizm

Redakcja Pressland/WG

Gorseciki - niewielkie ceramiczne płytki o charakterystycznych wcięciach, cieszyły się przed wojną ogromną popularnością. Pojawiały się w wielu modernistycznych budynkach. Maja Ganszyniec i Ceramika Paradyż rozpoczęli wspólny projekt "Modernizm". Charakterystyczne gorseciki znów mają trafić do produkcji.

Maja Ganszyniec autorską nowej kolekcji płytek Ceramiki Paradyż
Maja Ganszyniec autorską nowej kolekcji płytek Ceramiki Paradyż
Fot. Kolaż bryla.pl / fot. z lewej - mat. prasowe/ fot. z prawej - Ignacy Matuszewski

Chociaż wzór najprawdopodobniej pochodzi z Holandii, gorseciki pojawiały się w wielu modernistycznych budynkach przedwojennej Polski. Zdobiły klatki schodowe m.in. w Gdyni, Katowicach, ale przede wszystkim w stolicy naszego kraju z lat 30-tych. Stąd też do dziś często możemy spotkać się z nazwą „gorseciki warszawskie”. Pomimo ogromnych zniszczeń podczas II wojny światowej, w wielu starych budynkach w całym kraju zachowały się unikalne fragmenty kompozycji z gosecikami w roli głównej. Dziś na nowo zaczynamy doceniać lekkość i urok tych wyjątkowych płytek.

Ceramika Paradyż nawiązała współpracę z uznaną polską projektantką Mają Ganszyniec, prowadzącą autorskie STUDIO GANSZYNIEC projektantką mebli i produktów przemysłowych. Jej prace były pokazywane na wystawach m.in. w Mediolanie, Amsterdamie, Londynie i Berlinie oraz publikowane w najważniejszych pismach branżowych, jak Domus, Icon, Abitare czy Wallpaper.

Wspólny projekt Mai Ganszyniec i Ceramiki Paradyż nazwany „Modernizm”, ma na celu rozpoczęcie jeszcze w tym roku produkcji kolekcji płytek, której elementem przewodnim będą kultowe gorseciki, czyli przedwojenne płytki ceramiczne z charakterystycznymi wcięciami i wypukłościami.

Gorseciki
Gorseciki
Fot. mat. prasowe

Mamy wspaniałe przedwojenne wzorce w architekturze wnętrz. Korzystano wtedy z naturalnych, pięknych i trwałych materiałów: drewna, ceramiki, mosiądzu. Warto z tych tradycji czerpać. Dziś, w miejscach, które nie zostały zniszczone, nadal możemy podziwiać urok gorsecikowych posadzek. To ważne, by tak jak kiedyś, przystępne cenowo produkty były piękne, naturalne i trwałe. Tak jak gorseciki. Bardzo się cieszę, że Ceramika Paradyż zdecydowała się na wprowadzenie tej małej, ikonicznej płyteczki do produkcji, przywracając ciągłość urwanym przez historię wątkom.

- mówi Maja Ganszyniec

Prace projektowe są już na zaawansowanym etapie, a produkty trafią do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Maja Ganszyniec
Maja Ganszyniec
Fot. Łódź Design Festival
    Więcej o:

Skomentuj:

Ceramiczne gorseciki od Mai Ganszyniec - projekt Modernizm