Dachy

 • stropy, strop na belkach stalowych

  Po czym poznać, jaki strop jest w domu?

  Jeśli na strychu jest stara podłoga, a od spodu mamy otynkowany i pomalowany sufit, trudno będzie nam ?na oko? rozpoznać, jaki typ stropu mamy w domu. Istnieją jednak sposoby pozwalające określić rodzaj stropu bez naruszania jego konstrukcji.

 • stalowe łączniki do drewna, złącza ciesielskie

  Stalowe złącza ciesielskie - drewno z betonem i murem

  Łączniki ze stali przydadzą się do mocowania elementów drewnianych do fundamentów lub ścian murowanych. Na oparcie belki nie trzeba będzie wtedy robić żadnych wnęk ani szczelin, a drewniane słupy da się oddzielić od betonowych stóp lub cokołów, by nie doszło do ich butwienia.

 • złącza ciesielskie,stalowe łączniki do drewna,konstrukcje drewniane

  Stalowe złącza ciesielskie do belek, desek i słupów

  Te uniwersalne łączniki do drewna docenią wszyscy, którzy tworzą konstrukcje drewniane z tarcicy - w tym także więźby dachowe. Otwory wykonane fabrycznie w niektórych łącznikach mają kształt owalny, dzięki czemu łatwo da się korygować ustawienie łączników po ich wstępnym zamocowaniu.

 • drewniana więźba dachu,drewniana konstrukcja dachu,złącza ciesielskie,łączniki do drewna,więźba dachowa

  Łączniki do drewnianych konstrukcji

  Czy można montować drewniane konstrukcje bez specjalnych łączników? Można, tylko po co, skoro potrzeba do tego wiedzy i umiejętności cieśli?

 • Układanie dachówek ceramicznych

  Jak wybrać dekarza

  Dach - zwłaszcza ocieplony - jest jednym z trudniejszych do wykonania elementów domu. Warto, żeby zrobił go dobry fachowiec.

 • Strop gęstożebrowy z wypełnieniem z pustaków betonowych

  Stropy gęstożebrowe częściowo prefabrykowane

  Stropy gęstożebrowe belkowe są obecnie najczęściej wykonywane w domach jednorodzinnych.

 • rynny, orynnowanie

  Jak dobrze dobrać rynny

  W sprawie wyboru odpowiedniego systemu orynnowania do domu najlepiej poradzić się specjalisty - dekarza lub dystrybutora. Sami możemy wybrać kolor i kształt rynien oraz materiał, z jakiego będą zrobione.

 • Strop monolityczny

  Płytowe stropy monolityczne

  Strop monolityczny (wylewany) wykonuje się w całości na budowie. Ułożone na pełnym deskowaniu zbrojenie jest zatapiane w warstwie betonu.

 • dachówka ceramiczna

  Pokrycia dachów w fale

  Zwolennicy pokryć z płaską powierzchnią uważają, że są one bardziej nowoczesne i eleganckie niż pokrycia faliste. Tymczasem statystki sprzedaży potwierdzają, że w Polsce bardziej lubiane są pokrycia ?w fale?. Wynika to z naszego przywiązania do tradycji, ale kupujemy je często także dlatego, że takie samo ma dom sąsiadujący z naszym.

 • rozszczelniona rynna, zniszczona rynna

  Uszkodzone rynny: przyczyny uszkodzeń i rozwiązania

  Najczęstsze problemy z rynnami to rozszczelnienia, niedrożność, łuszcząca się farba, wygięcia, dziury spowodowane korozją. Jakie mogą być przyczyny uszkodzenia rynien i jak temu zaradzić?

 • Niektóre nowe produkty zwiększają komfort i bezpieczeństwo pracy ekip okładających ocieplenia

  Wełna mineralna - wełniane ABC

  Wełną mineralną ocieplane są ściany zewnętrzne, stropodachy i poddasza użytkowe oraz stropy i fundamenty. Stosuje się ją również w systemach suchej zabudowy wnętrz.

 • Zabezpieczenie dachu w kalenicy

  Dach w kalenicy

  W kalenicy powinno się pozostawić szczelinę, umożliwiającą odprowadzenie powietrza spod pokrycia. to samo dotyczy grzbietów, czyli wypukłych naroży. miejsca te są więc potencjalnym źródłem przecieków. Wystarczy drobna nieszczelność i deszczówka zacznie dostawać się pod połać, zawilgacając ocieplenie i więźbę.

 • Minolta DSC

  Jak w 3 dni powiększyć dom o połowę

  Gdy dom staje się za ciasny, a nie mamy obszernej działki, możemy go powiększyć w pionie. Dobudowanie nowej kondygnacji zwykle jest kłopotliwe i trwa przynajmniej kilka miesięcy. Jest jednak sposób, by skrócić ten czas do minimum.

 • Blacha płaska

  Płaskie pokrycia dachowe

  Pokrycia, które tworzą fale na połaci dachu - dachówki profilowane i blachodachówki - to już tradycja. Można ją jednak przełamać. Dobrą propozycją dla wszystkich, którym opatrzyły się już pofalowane kształty pokryć dachowych, są materiały o prostej, geometrycznej formie z gładką powierzchnią.

 • Ułożone na ścianach i w dachu folie chronią warstwę ocieplenia przed zawilgoceniem wodą opadową

  Folia na dach i na ściany

  Na rynku jest coraz więcej folii, które mają zastosowanie w budownictwie. Różnią się między sobą przeznaczeniem, choć czasami wyglądają bardzo podobnie. Warto o tym pamiętać, bo ich niewłaściwe użycie może nas później drogo kosztować.

 • Odwodnienia dachów płaskich

  W odwodnieniach dachów płaskich stosuje się różne rozwiązania: począwszy od tradycyjnego zestawu rynien i rur spustowych, aż po zupełnie niewidoczny układ wewnętrznego odwodnienia wykonany przy użyciu wpustów działających w systemie podciśnieniowym.

 • Dach kryty łupkiem

  Dachy z łupka

  Łupek to rodzaj kamiennej dachówki, znanej od setek lat. Kryte nim dachy wyróżniają się nie tylko urodą, ale i niespotykaną trwałością - 300 lat.

 • wieniec dachowy

  Wieniec dachowy

  Wieniec dachowy to pozioma belka żelbetowa wykonana na ścianach kolankowych, zapewniająca przez murłatę podparcie konstrukcji dachu i bezpieczne przeniesienie jego nacisku i rozporu na ściany domu.

 • fot. Grzegorz Otwinowski

  Jak zrobić kosze w dachu

  Kosze to miejsca, w których łączą się (pod kątem mniejszym niż 180°) schodzące się połacie dachu. Wymagają one wyjątkowo starannego uszczelnienia, gdyż są mocno narażone na obciążenie wodą z dwóch połaci i zalegającym śniegiem.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Jak zrobić obróbkę blacharską okapu

  Okap to dolny brzeg połaci dachu. Jego zadaniem jest ochrona elewacji przed zalewaniem wodą opadową.

 • Miejsca, które należy zabezpieczać obróbkami dekarskimi

  Nie warto oszczędzać na obróbkach dachu

  Gotowe obróbki dachowe są dobre jakościowo, mają powtarzalne kształty i wymiary. Ich stosowanie pozwala na znaczne skrócenie czasu krycia dachu.

 • Choć lukarny są trudniejsze do wykonania niż montaż okien dachowych, dodają budynkom urody, zwłaszcza tym nawiązującym do tradycji dworkowej

  11 pomysłów na lukarny

  Lukarny są wokół nas. Często przechodzimy obok nich, nie zwracając na nie uwagi. I czasem to dobrze, bo nie warto. Ale znajdują się też wśród nich pomysły naprawdę godne naśladowania.

 • Na dachu - sucho wokół kosza i komina

  Obróbki blacharskie wykonuje się wszędzie tam, gdzie dach jest szczególnie narażony na przemakanie. Ich poprawne wykonanie eliminuje ryzyko zawilgocenia dachu.

 • Pokrycia bitumiczne - papy, gonty, płyty

  Trwałość pokryć bitumicznych zależy od rodzaju osnowy oraz jakości bitumu; natomiast zakres i sposób ich zastosowania - przede wszystkim od ich kształtu i wielkości.

 • Wiązary gotowe są dość lekkie, można je więc przetransportować na górę bez konieczności użycia dźwigu

  Więźba dachowa - ile można na niej zaoszczędzić?

  Więźba prefabrykowana - choć wciąż jeszcze dużo rzadziej spotykana niż tradycyjna - ma znacznie lepszą jakość, i wbrew pozorom nie jest od niej droższa.

 • Woda deszczowa powinna jak najkrócej stykać się z powierzchnią każdego dachu płaskiego, ale odwodnienie jest szczególnie istotne w dachach odwróconych

  Dom-kostka - renowacja dachu płaskiego

  W budownictwie jednorodzinnym nie ma chyba formy o gorszej sławie niż dom-kostka. Do tej opinii w znacznej części przyczyniły się przemarzające i przeciekające stropodachy.

 • 1. Niedokładnie przycięte odcinki ocieplenia. Za długie (i zbyt mocno upchnięte między krokwiami) będą wypychać folię wstępnego krycia do góry, czego rezultatem stanie się zmniejszenie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy nią a pokryciem; za krótkie - wysuną się spomiędzy krokwi.

  6 najczęstszych błędów popełnianych przy ocieplaniu dachu

  Ocieplenie połaci dachowych jest konieczne, jeśli chcemy pomieszczenia na podaszu zamienić na użytkowe. Trzeba wiedzieć jakich błędów nie wolno popełnić przypodczas wykonywania prac

 • Blachodachówka powlekana

  Dobra blachodachówka - jak ją rozpoznać?

  Metr kwadratowy najtańszych blachodachówek kosztuje kilkanaście złotych, za najdroższe zapłacimy nawet ponad 100 zł. Cena zależy głównie od jakości blachy i rodzaju jej wykończenia: im lepsze surowce zostały użyte, tym więcej trzeba za nią zapłacić. Sztuką jest wybranie optymalnego materiału, najlepiej dopasowanego do potrzeb i możliwości finansowych.

 • Układanie pierwszej warstwy ocieplenia, gdy wstępnym kryciem jest membrana dachowa. Wełna powinna ciasno przylegać do krokwi, ale nie może wypychać folii

  Ocieplenie połaci dachu

  Warstwa izolacji termicznej powinna mieć grubość co najmniej 25 cm. Lepiej jednak, by miała 30-40 cm.

 • Dach kryty dachówką cementową

  Dachówki ceramiczne i cementowe

  Dachówki ceramiczne i cementowe są do siebie bardzo podobne - mimo że zrobione z różnych materiałów i w całkowicie inny sposób .