Dachy

  • złącza ciesielskie,stalowe łączniki do drewna,konstrukcje drewniane

    Stalowe złącza ciesielskie do belek, desek i słupów

    Te uniwersalne łączniki do drewna docenią wszyscy, którzy tworzą konstrukcje drewniane z tarcicy - w tym także więźby dachowe. Otwory wykonane fabrycznie w niektórych łącznikach mają kształt owalny, dzięki czemu łatwo da się korygować ustawienie łączników po ich wstępnym zamocowaniu.

  • drewniana więźba dachu,drewniana konstrukcja dachu,złącza ciesielskie,łączniki do drewna,więźba dachowa

    Łączniki do drewnianych konstrukcji

    Czy można montować drewniane konstrukcje bez specjalnych łączników? Można, tylko po co, skoro potrzeba do tego wiedzy i umiejętności cieśli?

  • Układanie dachówek ceramicznych

    Jak wybrać dekarza

    Dach - zwłaszcza ocieplony - jest jednym z trudniejszych do wykonania elementów domu. Warto, żeby zrobił go dobry fachowiec.

  • Strop gęstożebrowy z wypełnieniem z pustaków betonowych

    Stropy gęstożebrowe częściowo prefabrykowane

    Stropy gęstożebrowe belkowe są obecnie najczęściej wykonywane w domach jednorodzinnych.

  • rynny, orynnowanie

    Jak dobrze dobrać rynny

    W sprawie wyboru odpowiedniego systemu orynnowania do domu najlepiej poradzić się specjalisty - dekarza lub dystrybutora. Sami możemy wybrać kolor i kształt rynien oraz materiał, z jakiego będą zrobione.

  • Strop monolityczny

    Płytowe stropy monolityczne

    Strop monolityczny (wylewany) wykonuje się w całości na budowie. Ułożone na pełnym deskowaniu zbrojenie jest zatapiane w warstwie betonu.

  • dachówka ceramiczna

    Pokrycia dachów w fale

    Zwolennicy pokryć z płaską powierzchnią uważają, że są one bardziej nowoczesne i eleganckie niż pokrycia faliste. Tymczasem statystki sprzedaży potwierdzają, że w Polsce bardziej lubiane są pokrycia ?w fale?. Wynika to z naszego przywiązania do tradycji, ale kupujemy je często także dlatego, że takie samo ma dom sąsiadujący z naszym.

  • rozszczelniona rynna, zniszczona rynna

    Uszkodzone rynny: przyczyny uszkodzeń i rozwiązania

    Najczęstsze problemy z rynnami to rozszczelnienia, niedrożność, łuszcząca się farba, wygięcia, dziury spowodowane korozją. Jakie mogą być przyczyny uszkodzenia rynien i jak temu zaradzić?

  • Niektóre nowe produkty zwiększają komfort i bezpieczeństwo pracy ekip okładających ocieplenia

    Wełna mineralna - wełniane ABC

    Wełną mineralną ocieplane są ściany zewnętrzne, stropodachy i poddasza użytkowe oraz stropy i fundamenty. Stosuje się ją również w systemach suchej zabudowy wnętrz.

  • Zabezpieczenie dachu w kalenicy

    Dach w kalenicy

    W kalenicy powinno się pozostawić szczelinę, umożliwiającą odprowadzenie powietrza spod pokrycia. to samo dotyczy grzbietów, czyli wypukłych naroży. miejsca te są więc potencjalnym źródłem przecieków. Wystarczy drobna nieszczelność i deszczówka zacznie dostawać się pod połać, zawilgacając ocieplenie i więźbę.

  • Minolta DSC

    Jak w 3 dni powiększyć dom o połowę

    Gdy dom staje się za ciasny, a nie mamy obszernej działki, możemy go powiększyć w pionie. Dobudowanie nowej kondygnacji zwykle jest kłopotliwe i trwa przynajmniej kilka miesięcy. Jest jednak sposób, by skrócić ten czas do minimum.

  • Blacha płaska

    Płaskie pokrycia dachowe

    Pokrycia, które tworzą fale na połaci dachu - dachówki profilowane i blachodachówki - to już tradycja. Można ją jednak przełamać. Dobrą propozycją dla wszystkich, którym opatrzyły się już pofalowane kształty pokryć dachowych, są materiały o prostej, geometrycznej formie z gładką powierzchnią.

  • Ułożone na ścianach i w dachu folie chronią warstwę ocieplenia przed zawilgoceniem wodą opadową

    Folia na dach i na ściany

    Na rynku jest coraz więcej folii, które mają zastosowanie w budownictwie. Różnią się między sobą przeznaczeniem, choć czasami wyglądają bardzo podobnie. Warto o tym pamiętać, bo ich niewłaściwe użycie może nas później drogo kosztować.

  • Odwodnienia dachów płaskich

    W odwodnieniach dachów płaskich stosuje się różne rozwiązania: począwszy od tradycyjnego zestawu rynien i rur spustowych, aż po zupełnie niewidoczny układ wewnętrznego odwodnienia wykonany przy użyciu wpustów działających w systemie podciśnieniowym.

  • Dach kryty łupkiem

    Dachy z łupka

    Łupek to rodzaj kamiennej dachówki, znanej od setek lat. Kryte nim dachy wyróżniają się nie tylko urodą, ale i niespotykaną trwałością - 300 lat.

  • wieniec dachowy

    Wieniec dachowy

    Wieniec dachowy to pozioma belka żelbetowa wykonana na ścianach kolankowych, zapewniająca przez murłatę podparcie konstrukcji dachu i bezpieczne przeniesienie jego nacisku i rozporu na ściany domu.

  • fot. Grzegorz Otwinowski

    Jak zrobić kosze w dachu

    Kosze to miejsca, w których łączą się (pod kątem mniejszym niż 180°) schodzące się połacie dachu. Wymagają one wyjątkowo starannego uszczelnienia, gdyż są mocno narażone na obciążenie wodą z dwóch połaci i zalegającym śniegiem.

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    Jak zrobić obróbkę blacharską okapu

    Okap to dolny brzeg połaci dachu. Jego zadaniem jest ochrona elewacji przed zalewaniem wodą opadową.

  • Miejsca, które należy zabezpieczać obróbkami dekarskimi

    Nie warto oszczędzać na obróbkach dachu

    Gotowe obróbki dachowe są dobre jakościowo, mają powtarzalne kształty i wymiary. Ich stosowanie pozwala na znaczne skrócenie czasu krycia dachu.

  • Choć lukarny są trudniejsze do wykonania niż montaż okien dachowych, dodają budynkom urody, zwłaszcza tym nawiązującym do tradycji dworkowej

    11 pomysłów na lukarny

    Lukarny są wokół nas. Często przechodzimy obok nich, nie zwracając na nie uwagi. I czasem to dobrze, bo nie warto. Ale znajdują się też wśród nich pomysły naprawdę godne naśladowania.

  • Na dachu - sucho wokół kosza i komina

    Obróbki blacharskie wykonuje się wszędzie tam, gdzie dach jest szczególnie narażony na przemakanie. Ich poprawne wykonanie eliminuje ryzyko zawilgocenia dachu.

  • Pokrycia bitumiczne - papy, gonty, płyty

    Trwałość pokryć bitumicznych zależy od rodzaju osnowy oraz jakości bitumu; natomiast zakres i sposób ich zastosowania - przede wszystkim od ich kształtu i wielkości.

  • Wiązary gotowe są dość lekkie, można je więc przetransportować na górę bez konieczności użycia dźwigu

    Więźba dachowa - ile można na niej zaoszczędzić?

    Więźba prefabrykowana - choć wciąż jeszcze dużo rzadziej spotykana niż tradycyjna - ma znacznie lepszą jakość, i wbrew pozorom nie jest od niej droższa.

  • Woda deszczowa powinna jak najkrócej stykać się z powierzchnią każdego dachu płaskiego, ale odwodnienie jest szczególnie istotne w dachach odwróconych

    Dom-kostka - renowacja dachu płaskiego

    W budownictwie jednorodzinnym nie ma chyba formy o gorszej sławie niż dom-kostka. Do tej opinii w znacznej części przyczyniły się przemarzające i przeciekające stropodachy.

  • 1. Niedokładnie przycięte odcinki ocieplenia. Za długie (i zbyt mocno upchnięte między krokwiami) będą wypychać folię wstępnego krycia do góry, czego rezultatem stanie się zmniejszenie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy nią a pokryciem; za krótkie - wysuną się spomiędzy krokwi.

    6 najczęstszych błędów popełnianych przy ocieplaniu dachu

    Ocieplenie połaci dachowych jest konieczne, jeśli chcemy pomieszczenia na podaszu zamienić na użytkowe. Trzeba wiedzieć jakich błędów nie wolno popełnić przypodczas wykonywania prac

  • Blachodachówka powlekana

    Dobra blachodachówka - jak ją rozpoznać?

    Metr kwadratowy najtańszych blachodachówek kosztuje kilkanaście złotych, za najdroższe zapłacimy nawet ponad 100 zł. Cena zależy głównie od jakości blachy i rodzaju jej wykończenia: im lepsze surowce zostały użyte, tym więcej trzeba za nią zapłacić. Sztuką jest wybranie optymalnego materiału, najlepiej dopasowanego do potrzeb i możliwości finansowych.

  • Układanie pierwszej warstwy ocieplenia, gdy wstępnym kryciem jest membrana dachowa. Wełna powinna ciasno przylegać do krokwi, ale nie może wypychać folii

    Ocieplenie połaci dachu

    Warstwa izolacji termicznej powinna mieć grubość co najmniej 25 cm. Lepiej jednak, by miała 30-40 cm.

  • Dach kryty dachówką cementową

    Dachówki ceramiczne i cementowe

    Dachówki ceramiczne i cementowe są do siebie bardzo podobne - mimo że zrobione z różnych materiałów i w całkowicie inny sposób .

  • Membranę dachową układa się stroną zabezpieczoną przed promieniami UV (czyli tą z nadrukiem) na zewnątrz

    Wstępne krycie dachu

    Chroni warstwę izolacji cieplnej przed wodą opadową, która mogłaby się przedostać przez nie do końca szczelne pokrycie dachowe.

  • 0511-00 Titel02

    Dachówki ceramiczne

    Dachówki ceramiczne to jedno z najstarszych i najbardziej lubianych pokryć dachowych. Od lat nie tracą na popularności, zwłaszcza że ich cena staje się coraz bardziej bardziej przystępna...