Dachy

 • Dachówka do remontu

  Remont pokrycia z dachówek ceramicznych i cementowych najczęściej ogranicza się do jego odświeżenia lub drobnych napraw. Jedynie, gdy dach jest bardzo zniszczony, konieczna staje się wymiana całego pokrycia.

 • Dachówka bitumiczna firmy STEMA/KATEPAL

  Dachówki - informator rynkowy - Loża ekspertów

  Zaproszeni przez redakcję Ładnego Domu fachowcy przedstawiają opinie na temat różnych pokryć dachowych. W loży zasiedli:: Marek Podeszwa - doradca techniczny z firmy MONIER - producenta dachówek ceramicznych RUPPCERAMIKA i cementowych BRAAS, Grzegorz Pucek - dyrektor sprzedaży w firmie RUUKKI, oraz Krzysztof Stawski - właściciel hurtowni ORION i wykonawca budowlany.

 • Dach płaski - do remontu i modernizacji

  Dachy płaskie budowane kilkadziesiąt lat temu często wymagają kapitalnego remontu. Przy okazji warto pokusić się o zmianę ich przeznaczenia i urządzić na dachu taras lub ogród.

 • Gdy wszystkie wiązary są już ustawione i zamocowane do murłaty lub wieńca, można układać materiał wstępnego krycia i pokrycie dachowe

  Więźba dachowa

  Drewniana konstrukcja nośna dachu. Jej rodzaj dobiera się zależnie od kształtu dachu, odległości między ścianami zewnętrznymi, kąta nachylenia połaci dachowej oraz od ciężaru pokrycia dachowego.

 • Którędy do komina

  Wyłazy dachowe oraz stopnie i ławy kominiarskie nie kosztują wiele, a umożliwiają - nie tylko kominiarzom - bezpieczne poruszanie się po dachu.

 • dach z blachy

  Jak wybierać pokrycia dachowe z blachy oraz rynny?

  Pokrycia z blachy są lekkie i stosunkowo niedrogie. Dobrze spisują się na każdym dachu, a przede wszystkim nie wymagają tak ciężkiej i kosztownej więźby dachowej, jak dachówka ceramiczna czy cementowa. Poprawnie ułożone stanowią pokrycie na lata. Lekkie blachodachówki można stosować nie tylko na nowych dachach, ale też do krycia starych budynków, w których konstrukcja dachowa z upływem czasu uległa osłabieniu.

 • Konsekwencje kształtu dachu

  Dach - chroni dom przed opadami, wiatrem, zimnem i słońcem. W bardzo dużym stopniu decyduje też o jego architekturze.

 • Dach pokryty łupkiem, ułożonym "na dziko"

  O królewskiej sztuce układania łupka

  Dzikie krycie (nazwa tłumaczona z niemieckiego wilde deckung) nie bez powodów nazywane jest królewskim - to najbardziej ekskluzywny sposób układania łupka.

 • Za wieżyczką i kominem na pewno gromadzi się wiele ciekawych rzeczy, które trzeba regularnie usuwać. Pytanie: kto, prócz kota, tam wejdzie?

  Skomplikowany czy prosty dach

  Im bardziej skomplikowany dach, tym większy kłopot. Dlaczego?

 • Ułożona na krokwiach folia dachowa o wysokiej paroprzepuszczalności

  Dach z gontów bitumicznych - membrana i deskowanie

  Dach naszego domu będzie pokryty gontem bitumicznym. W przyszłości chcielibyśmy go ocieplić wełna mineralną. Czy pod pełnym deskowaniem można ułożyć folię wysokoparoprzepuszczalną? Robert B., Wrocław

 • Dachówki betonowe (cementowe) pod względem trwałości są porównywalne z ceramicznymi. Są przeznaczone do krycia dachów stromych. Na zdjęciu dachówka rzymska podwójna, LEIER. Cena: 24,40 zł/m2. Więcej informacji: www.leier.pl

  Dachówki betonowe - przegląd produktów

  Dachówki betonowe (cementowe) pod względem trwałości są porównywalne z ceramicznymi. Są przeznaczone do krycia dachów stromych.

 • Aby deszczówka była sprawnie odprowadzana z dachu, wielkość rynien i rur spustowych powinna być właściwie dobrana

  Rynny - wiosenne naprawy i wymiana

  Z naprawą lub wymianą rynien uszkodzonych zimą przez śnieg i sople nie powinniśmy zwlekać do następnej zimy. Najlepiej zrobić to od razu wiosną.

 • 2750629 https bi

  Blachodachówka

  Nadzwyczaj popularna, bo bardzo lekka i niedroga. Materiały: najczęściej blacha stalowa, ocynkowana lub pokryta alucynkiem i powleczona tworzywem sztucznym, rzadziej blacha miedziana lub aluminiowa.

 • Dachówka bitumiczna cieniowana

  Dachówki bitumiczne

  Wyglądem przypominają powycinaną ozdobnie papę z barwną, ziarnistą posypką. Dachówki bitumiczne są elastyczne, dlatego układa się je nie na łatach (jak na przykład dachówkę ceramiczną), ale na sztywnym poszyciu.

 • System rynnowy z blachy stalowej
 • DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI

  Rynny - jak je wybierać?

  Dom musi mieć orynnowanie, czyli system rur zbierających z dachu wody opadowe. O wszystkich rurach odprowadzających z dachu wodę potocznie mówi się ?rynny?, choć tak naprawdę są one tylko poziomą częścią systemu orynnowania, z której wodę odprowadzają pionowe rury spustowe.

 • System rynnowy z blachy stalowej

  Rynny - dlaczego warto je założyć?

  Na większości pochyłych dachów montuje się rynny, którymi woda płynie do rur spustowych. Dzięki temu zdecydowanie zmniejsza się zamakanie ścian domów podczas deszczu i roztopów.

 • Bitumiczne pokrycie dachu

  Nadają się na dachy płaskie lub strome. Są tanie, lekkie i niezawodne. Do wyboru: papy, gonty i płyty faliste.

 • 2706651 https bi

  Rynny, ale jakie?

  Dach nie musi mieć rynien, ale z rynnami jest lepiej dla ścian domu, ogrodu i... bezpieczeństwa mieszkańców

 • 10333307

  Rynny - dobór i montaż orynnowania

  Woda deszczowa może spływać z dachu prosto na ziemię. Lepiej jednak najpierw zebrać ją do rynien i rurami spustowymi odprowadzić z dala od domu.

 • Polacy najczęściej wybierają do pokrycia dachu blachodachówkę

  Rynny i rury spustowe

  Dom musi mieć orynnowanie, czyli system rur zbierających z dachu wody opadowe. O wszystkich rurach odprowadzających z dachu wodę potocznie mówi się ?rynny?, choć tak naprawdę są one tylko poziomą częścią systemu orynnowania, z której wodę odprowadzają pionowe rury spustowe.

 • Dachówki ceramiczne i cementowe układa się na rusztowaniu z kontrłat i łat (ołatowaniu).

  Dachówki ceramiczne i cementowe

  Dachówki ceramiczne wypala się z mieszanek gliny, cementowe - wyrabia z mieszaniny cementu i piasku z różnymi dodatkami; masę do formowania z reguły barwi się pigmentami.

 • Rynny na wodę z dachu

  Gdyby nie rynny, elewacje domu byłyby zawilgocone i brudne, a wokół niego tworzyłyby się kałuże. Trzeba je tak zamontować, aby w całości odbierały wodę spływającą z dachu, a zimą wytrzymywały napór lodu i śniegu.

 • Ile dom ma kominów?

  O tym, ile w domu będzie kominów, tak naprawdę nie decydują architekt i instalator, lecz inwestor.

 • rynny, rynna