Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chlebova - nowa inwestycja w Gdańsku od Roark Studio. Powstanie w miejscu dawnej "fabryki chleba"

Redakcja Pressland/WG

Przy ul. Wiosny Ludów 4 w Gdańsku, na granicy Głównego i Młodego Miasta, powstaje nowa inwestycja - Chlebova Apartamenty. Obiekt zaprojektowany przez Roark Studio, nawiązywać ma do przeszłości tego miejsca. W budynku pojawią się liczne nawiązania do historii Germania Brotfabrik.

Chlebova Apartamenty. Proj. Roark Studio
Chlebova Apartamenty w Gdańsku. Proj. Roark Studio
Fot. mat. prasowe

Na początku 2019 roku sopocka spółka NDI Development otrzymała zgodę na budowę inwestycji o nazwie Chlebova Apartamenty. Ulica Wiosny Ludów w Gdańsku to wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja - w pierwszej linii zabudowy nad Motławą, ale równocześnie w ustronnym miejscu, na granicy Głównego i Młodego Miasta.

Budynek, zaprojektowany przez Roark Studio, ma mieć siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Łącznie znajdą się tu 163 apartamenty o powierzchni od 26 do 150 m kw. W części parterowej zaplanowano lokale usługowe (z antresolami sięgającymi pierwszej kondygnacji), w których znajdą się punkty gastronomiczne. Na dachu będzie taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę Głównego Miasta. W obiekcie planowana jest również strefa fitness, business lounge oraz bawialnia dla dzieci.

Chlebova Apartamenty w Gdańsku. Proj. Roark Studio
Chlebova Apartamenty w Gdańsku. Proj. Roark Studio
Wiz. mat. prasowe

Na tych terenach od początku XX wieku, nieprzerwanie aż do aż do końca II wojny światowej, mieściła się siedziba spółki Germania Brotfabrik. Był to ogromny gmach z bogato zdobioną fasadą.

Wewnątrz mieściła się siedziba piekarni (w tym pomieszczenia biurowe oraz mieszkania), a także reprezentacyjna aula na potrzeby grona akcjonariuszy spółki oraz zrzeszenie cechowe mistrzów piekarnictwa, wykorzystywana także przez towarzystwo śpiewacze gdańskiego cechu piekarzy. W latach 30-tych mieściła się tu także restauracja. Stopień zachowania budynku po zakończeniu działań wojennych umożliwił wykorzystanie technicznego wyposażenia i ponowne uruchomienie w jego wnętrzu piekarni, której działalność trwała aż do lat 90. XX wieku.

- mówi Jagoda Załęska Kaczko, autorka opracowania historycznego tych terenów.

Chlebova Apartamenty w Gdańsku. Proj. Roark Studio
Chlebova Apartamenty w Gdańsku. Proj. Roark Studio
Wiz. mat. prasowe

Koncepcja przygotowana przez Roark Studio zakłada połączenie nowoczesnej architektury i historycznych elementów. W budynku mają pojawić się liczne nawiązania do historii Germania Brotfabrik. Przy wejściu do holu głównego znajdować się będzie żyrandol, do którego konstrukcji wykorzystano obręcze z komina fabryki. Tuż przy recepcji znajdziemy natomiast silnik windy wykorzystywanej do przewozu gotowych wypieków. Bezpośrednio nad recepcją widnieje z kolei cytat z "Gdańskiej Trylogii" Guntera Grassa, w której można odnaleźć wzmianki o Germania Brotfabrik. Ponadto, w eksponowanych miejscach lobby, sali biznesowej i fitness wykorzystano cegły pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.

Apartamenty mają być oddane do użytku w pierwszej połowie 2021 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Chlebova - nowa inwestycja w Gdańsku od Roark Studio. Powstanie w miejscu dawnej "fabryki chleba"