Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co się stanie z choinką w Rockefeller Center na Manhattanie? Powstaną z niej domy

Mat. prasowe

Bez wątpienia jedną z najsłynniejszych choinek na świecie jest ta ustawiana w w Rockefeller Center w Nowym Jorku. Co się z nią stanie po świętach?

Choinka przez Rockefeller Center w Nowym Jorku
Choinka przez Rockefeller Center w Nowym Jorku
Fot. emin kuliyev / shutterstock

Symbolem świąt Bożego Narodzenia nie tylko w USA, ale na całym świecie jest choinka, która co roku zdobi Rockefeller Center na Manhattanie. W Polsce widzimy je w dziesiątkach okolicznościowych filmów czy zdjęć, a już na pewno kojarzymy z kultowego filmu „Kevin sam w Nowym Jorku”.

Choinka w Nowym Jorku

Choinka w sercu tego amerykańskiego miasta gotowa jest już na początku grudnia. Drzewo — zawsze świerk norweski — wybiera ta sama osoba: główny ogrodnik Rockefeller Center. Tegoroczne drzewo waży około 12 ton, ma 25 metrów wysokości i pochodzi z Vestal w stanie Nowy Jork. Nowojorskie drzewko udekorowane jest 50 tys. wielobarwnych ledowych światełek i zwieńczone gwiazdą z 70 kolcami pokrytymi 3 milionami kryształów Swarovskiego. Majestatyczną choinkę będzie można podziwiać do około połowy stycznia.

Jaki los czeka później najsłynniejszą choinkę świata?

Od ponad 15 lat po każdym okresie świątecznym słynne drzewo jest przerabiane na drewno. Na miejscu w Rockefeller Plaza drzewo jest cięte na kilka dużych kawałków. Są one następnie przewożone do młyna w New Jersey, który tnie drewno na łatwiejsze w obróbce kawałki. Później cieślowie suszą je w piecu, frezują i strugają, w wyniku czego powstają gładkie, proste i mocne belki.

W kolejnym kroku drewno przekazywane jest organizacji Habitat for Humanity, a ta organizacja non-profit wykorzystuje je do budowy domów dla potrzebujących. Co ciekawe drzewo wraca “do siebie”, bo dom powstaje w rejonie, skąd dane drzewo pochodzi.

Ogromne drzewko przyjechało na Rockefeller Plaza w Nowym Jorku 11 listopada 2023
Ogromne drzewko przyjechało na Rockefeller Plaza w Nowym Jorku 11 listopada 2023
Fot. lev radin / shutterstock

Troska o środowisko i odpowiednie wykorzystywanie zasobów musi zaczynać się od edukacji. Ktoś powie, że najlepiej w ogóle nie wycinać drzewek i nie kupować sztucznych. Radykalne postawy nas jednak z reguły w dość naturalny sposób odrzucają i nie zmienimy tak swoich przyzwyczajeń. Jednak nagłaśnianie takich działań jak w Nowym Jorku jest ważne. Powinniśmy się zastanowić, jak wykorzystamy drzewko, które zostanie u nas w domu po świątecznym czasie

komentuje Katarzyna Bobińska-Marecka, Marketing Manager w Posadzimy.pl – firmy, która ułatwia innym markom wzmocnienie strategii CSR i zrównoważonego rozwoju przez sadzenie drzew w ich imieniu
Świąteczne drzewsko ustawiono na Rockefeller Center w Nowym Jorku w listopadzie 2023 roku
Świąteczne drzewsko ustawiono na Rockefeller Center w Nowym Jorku w listopadzie 2023 roku
Fot. Steve Sanchez Photos / shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Co się stanie z choinką w Rockefeller Center na Manhattanie? Powstaną z niej domy