Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom Abrahama w Abu Zabi. Kompleks z kościołem, meczetem i synagogą

Redakcja Pressland/WG

W Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, powstanie wyjątkowy kompleks, który połączy trzy religie. Ma być to miejsce pokojowego współistnienia trzech religii abrahamowych: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu.

Dom Abrahama w Abu Zabi. Proj. Adjaye Associates
Dom Abrahama w Abu Zabi. Proj. Adjaye Associates
Mat. Adjaye Associates

Projekt architektów z założonej przez Davida Adjaye pracowni Adjaye Associates, zdobył pierwsze miejsce w konkursie na koncepcję ogromnego międzywyznaniowowego kompleksu na wyspie Saadytat - nowej kulturalnej dzielnicy Abu Zabi. Dom Abrahama znajdzie się w niedalekim sąsiedztwie "nowego" Luwru, autorstwa francuskiego architekta Jeana Nouvela (więcej o tym budynku przeczytacie TUTAJ>>).

Mam nadzieję, że opracowaliśmy plan pięknej i pobudzającej do myślenia przestrzeni, która celebruje trzy wyznania i stymuluje dialog i zrozumienie w krytycznym momencie dla świata

mówił David Adjaye.

Trzy świątynie będą mieć taką samą kubaturę oraz bardzo podobny wygląd. Wyróżniać je będą elementy fasad, nawiązujące do tradycji danej religii. Dookoła budynków powstanie park, a po środku kompleksu zaplanowano duży plac - miejsce spotkań osób o różnej narodowości i wierze. Ma być to centrum dialogu i wymiany poglądów. Pod placem znajdzie się centrum dla odwiedzających oraz przestrzeń do organizowania wystaw i wykładów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom Abrahama w Abu Zabi. Kompleks z kościołem, meczetem i synagogą