Platforma do obserwacji flamingów niedaleko Abu Zabi. Zaprojektowało ją polsko-meksykańskie biuro
W lipcu 2019 r. podano wyniki międzynarodowego konkursu na projekt platformy obserwacyjnej flamingów w rezerwacie Al Wathba (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Drugie miejsce zajął koncept polsko-meksykańskiego niezależnego biura projektowego AIDIA STUDIO z siedzibą w Londynie.
Każdego roku do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przylatuje 15-20 tys. flamingów. Kilka tysięcy zamieszkuje mokradła Al Wathba - rezerwat położony 40 km na południowy wschód od Abu Dhabi, zajmujący 5 km kw. terenu.
Aby umożliwić odwiedzającym obserwację flamingów, ogłoszono konkurs na platformę. Zgodnie z wymaganiami, powinna być ona ograniczona do powierzchni 400 m kw., trwała, łatwa w utrzymaniu i dostępna dla osób niepełnosprawnych. Zalecono montaż modułowy, a całkowite koszty budowy powinny się zmieścić w kwocie 200 tys. USD. Jedną z nadesłanych prac była koncepcja AIDA STUDIO.
Punkty obserwacyjne ptaków mają zazwyczaj konstrukcję wieży. Taka bryła nie sprawdza się jednak w przypadku flamingów, bo gromadzą się one w grupach, na dużych połaciach terenu. Ptaki budują gniazda na brzegach wody i szukają pożywienia w wodzie. Architekci z AIDA STUDIO zaproponowali, więc platformę wydłużoną i osłoniętą, umożliwiającą obserwację flamingów na sporej przestrzeni, ale z niedużej wysokości.
Konstrukcja składa się z 30-metrowej, wijącej się kładki, zakończonej podwyższoną platformą, którą twórcy nazwali „Birdwalk”. Spacer nią stopniowo wprowadza odwiedzających dziką przyrodę i roślinność przy minimalnym zakłóceniu siedliska flamingów. Na modułowym systemie betonowych fundamentów wspierają się prefabrykowane drewniane profile żebrowe rozmieszone co 0,5 m. Są one połączone bambusową ramą. Ściany są wykonane z wygiętego parą białego dębu. Taras jest zwieńczony baldachimem z półprzeźroczystej i rozciągliwej tkaniny. Jest ona lekka, łatwa w utrzymaniu i, co ważne, oddychająca, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa wentylacja. Na wysokości 90 cm w jednej ścianie znajduje się otwór, umożliwiający obserwację ptaków, samemu nie będąc przez niezauważonym. Drewniane siedziska są usytuowane na dwóch poziomach. Najwyższa część platformy znajduje się 4 m nad ziemią. Ścieżka wznosi się bardzo łagodnie (kąt nachylenia 5%), jest więc dostępna także dla osób niepełnosprawnych Ustawienie konstrukcji na ażurowej podstawie pozwala ptakom wędrować i swobodnie przemieszczać się pod spodem. Taras zapewnia również zwierzętom i ptakom osłonę przed słońcem.
Projekt stworzyła grupa AIDA STUDIO: Rolando Rodriguez-Leal, Natalia Wrzask, Jose Luis Mulás oraz Paola Barrenechea.
- Więcej o:
Foster + Partners postawią 120-metrową wieżę w Budapeszcie mimo zakazu budowy wieżowców
Mamy drugi Luwr w... Abu Zabi. Otwarcie 11 listopada
W Dubaju powstaje kolejny archipelag dla bogaczy. Szczyt kiczu? [WIZUALIZACJE]
Architektura w Dubaju TOP 10 - przewodnik po wieżowcach i nie tylko
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]