Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Eksperci wskazali Fasady Roku 2022. Rywalizacja przenosi się na poziom międzynarodowy

mat. partnera

Domy jedno- i wielorodzinne, kamienice, biurowce, hotele, ośrodki zdrowia, placówki oświaty, obiekty historyczne i wiele innych budynków – to właśnie one i ich elewacje tworzą scenerię dla naszego życia, wpływając na jego jakość. Dlatego zasługują, by je docenić. Jury konkursu Fasada Roku 2022 właśnie wyłoniło najlepsze realizacje w naszym kraju, wykończone materiałami Baumit. To jednak nie koniec emocji...

Eksperci wskazali Fasady Roku 2022. Rywalizacja przenosi się na poziom międzynarodowy
Eksperci wskazali Fasady Roku 2022. Rywalizacja przenosi się na poziom międzynarodowy
mat. prasowe

Konkurs Fasada Roku 2022 wystartował 1 kwietnia jako szesnasta odsłona elewacyjnych zmagań organizowanych przez firmę Baumit. Z końcem września, gdy upłynął termin nadsyłania zgłoszeń, na liście uczestników zgłoszonych przez architektów, wykonawców lub inwestorów znalazło się łącznie 270 budynków z najrozmaitszych zakątków Polski.

By dokonać sprawiedliwego wyboru najlepszych elewacji w 5 kategoriach (budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy oraz budynek zabytkowy po renowacji) powołano jury, do którego zaproszono wysokiej klasy architektów, ekspertów w dziedzinie budownictwa i przedstawicieli mediów branżowych. Najpierw w drodze głosowania online wyłoniono obiekty, które uzyskały średnią ocen min. 2.0 w pięciostopniowej skali. W ten sposób do kolejnego etapu przeszło 140 obiektów. Zostały one poddane ponownej ocenie podczas stacjonarnych obrad zorganizowanych 29 listopada we Wrocławiu. Przewodniczył im dr inż. arch. Andrzej Poniewierka z Zakładu Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, aktywnie działający w Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Architektów.

Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, jurorzy oceniali zgłoszone realizacje, biorąc pod uwagę wykorzystane rozwiązania architektoniczne i sposób ich realizacji, a także zastosowane kolory i struktury oraz stopień korespondencji budynku z otoczeniem. W przypadku obiektów historycznych po renowacji ważne było poszanowanie ich historycznej tradycji przejawiające się w utrzymaniu pierwotnego charakteru budynku i wiernym odtworzeniu zniszczonych elementów. Kierując się tymi kryteriami jury wyłoniło zwycięzcę każdej kategorii. Zdecydowało także o przyznaniu kilku wyróżnień.

5 zwycięzców i 6 wyróżnionych

Kategoria: Budynek jednorodzinny nowy

Listę tegorocznych laureatów otwiera Robyg Jagodno we Wrocławiu - etap B, C, D. Inwestycja deweloperska Robyg S.A. (zgłaszający) zrealizowana przez Robyg Construction Sp. z o.o. według projektu MAJOR Architekci zajęła I. miejsce w kategorii "budynek jednorodzinny nowy". Jurorzy wskazali na umiejętne podkreślenie bryły budynku, bez użycia wielu akcentów kolorystycznych. Zwrócili także uwagę na bardzo dobrze zaprojektowane proporcje bryły i detalu do płaszczyzny oraz czytelny, przestrzenny podział planów.

Jury doceniło także dom jednorodzinny Cube House w Michałowicach, przyznając mu wyróżnienie za powściągliwość w zastosowanej kolorystyce, detal i wyważone proporcje budynku, a także za bardzo dobre wychwycenie otwarcia elewacji od strony ogrodu. Projekt na zlecenie prywatnego inwestora opracowała pracownia Anta Architekci, a prace budowlane zrealizowała firma TH Tradeks.

Robyg Jagdno we Wrocławiu – etap B, C, D  – Fasada Roku 2022 w kategorii „Budynek jednorodzinny nowy”
Robyg Jagdno we Wrocławiu – etap B, C, D – Fasada Roku 2022 w kategorii: Budynek jednorodzinny nowy
Fot. Baumit

Kategoria: Budynek wielorodzinny nowy

Triumfator kategorii "budynek wielorodzinny nowy" na drodze do zwycięstwa musiał pokonać aż 135 konkurentów. Zwyciężył drugi etap Osiedla Fredry 6 w Krakowie, za którego projektem stoi B2 studio sp. z o.o., Inwestycja spółki Spravia Sp. z o.o. została uhonorowana tytułem Fasada Roku 2022 za świadome użycie kolorów oraz faktur na elewacji, czyniących całość bardzo harmonijną oraz za stworzenie dobrego miejsca do zamieszkania.

Także w tej kategorii jury nie omieszkało przyznać wyróżnienia. Powędrowało ono do Perspective Wille Miejskie we Wrocławiu. Kompleks kameralnych budynków zaprojektowany przez Group Arch sp. z o.o. dla Bouygues Immobilier Polska Sp. z o.o. został doceniony za świadome zastosowanie detalu oraz stonowane i eleganckie kolory. Prace na poziomie budowlanym zrealizowała firma Karmar S.A.

Osiedle Fredry 6 w Krakowie – etap II – Fasada Roku 2022 w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”
Osiedle Fredry 6 w Krakowie – etap II – Fasada Roku 2022 w kategorii: Budynek wielorodzinny nowy
Fot. Baumit

Kategoria: Budynek po termomodernizacji

W kategorii budynków po termomodernizacji tytuł Fasady Roku 2022 eksperci przyznali CUS w Starej Gazowni w Zabrzu za kompleksowość prac i nadanie drugiego życia obiektowi przy zachowaniu jego funkcji i tkanki historycznej. Wysoko oceniono dobór materiałów, pozwalający na zachowanie pierwotnego wyglądu budynku oraz to, że nowa forma nie dominuje nad poprzednią. Efekt prac termomodernizacyjnych to wynik kooperacji Miasta Zabrze z pracownią PROJEKTPLUSARCHITEKCI s.c. oraz firmami budowlanymi Robirex Gliwice oraz Częstobud Częstochowa.

Zauważone przez jurorów zostało także II Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, za którego termomodernizacją stoją Gmina Miasta Gdyni, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Taros Tadeusz Rostkowski oraz firma budowlana Polska Inżynieria Artur Klejna (zgłaszający). Eksperci przyznali realizacji wyróżnienie za pełną termomodernizcję z uszanowaniem pierwotnego wyglądu bryły.

CUS w Starej Gazowni w Zabrzu – Fasada Roku 2022 w kategorii „budynek po termomodernizacji”
CUS w Starej Gazowni w Zabrzu – Fasada Roku 2022 w kategorii: Budynek po termomodernizacji
Fot. Baumit

Kategoria: Budynek niemieszkalny nowy

By poznać zwycięzcę konkursu Fasada Roku 2022 wśród budynków niemieszkalnych, musimy udać się na Śląsk. Jury najwyżej bowiem oceniło LUX Halę widowiskowo-sportową w Rogoźniku. Budynek autorstwa PROJEKTPLUSARCHITEKCI s.c. został nagrodzony za "szczerość" rozwiązań architektonicznych oraz wyjątkowo trafnie dobrane proporcje. Uzasadniając swój wybór, jury zwróciło także uwagę na ciemny kolor, zastosowany na pasie oddzielającym górną i dolną część elewacji, który doskonale eksponuje jasne fragmenty bryły.

Dodatkowo zdecydowano o wyróżnieniu siedziby MZWIK w Sulejówku. Projekt DA Dziuba Architekci otrzymał wyróżnienie za dbałość o jakość nawet przy małej skali realizowanej inwestycji, a także dobór struktur i kolorów. Nadanie realnych kształtów wizji architektów powierzono E. W. Rental.

LUX Hala widowiskowo-sportowa w Rogoźniku – Fasada Roku 2022 w kategorii: Budynek jednorodzinny nowy
LUX Hala widowiskowo-sportowa w Rogoźniku – Fasada Roku 2022 w kategorii: Budynek jednorodzinny nowy
Fot. Baumit

Kategoria: Budynek zabytkowy po renowacji

Listę zwycięzców zamyka Hospicjum Caritas w Olsztynie, dla którego wspólpraca CARITAS Archidiecezji Warmińskiej z Biurem Architektonicznym "Gadomscy" i Przedsiębiorstwem Budowlanym "Skorłutowski" zprocentowała nagrodą główną w grupie budynków po renowacji. Jury uhonorowało w ten sposób kompleksowość przeprowadzonych prac oraz umiejętną rozbudowę starej części o nowy fragment, nie przytłaczający istniejącego obiektu.

Hospicjum Caritas w Olsztynie – Fasada Roku 2022 w kategorii: Budynek zabytkowy po renowacji
Hospicjum Caritas w Olsztynie – Fasada Roku 2022 w kategorii: Budynek zabytkowy po renowacji
Fot. Baumit

Ale to nie wszystko! W tej kategorii jury zdecydowało o przyznaniu dodatkowo dwóch równoległych wyróżnień. Pierwsze z nich za ogrom prac włożonych w konserwację ze szczególnych uwzględnieniem materiałów sztukarskich i twórczą pracę przy odtworzeniu detalu architektonicznego powędrowało do kamienicy przy ul. Paderewskiego 1 w Bydgoszczy projektu Paula Sellnera. Renowację wykonał Zakład Ogólnobudowlany Dariusz Krzemkowski. Drugie wyróżnienie natomiast otrzymała kamienica przy ul. Muzealnej 3 w Nowej Soli. W jej renowację na zaproszenie Wspólnoty Mieszkaniowej zaangażowały się Biuro Projektowe Paweł Wawrzyniak oraz wykonawca – firma MAZBUD Łukasz Mazur. W uzasadnieniu swojej decyzji eksperci wskazali na umiejętne odtworzenie konstrukcji fachwerkowej, pietyzm oraz dbałoś o detale.

Budynki, które zajęły pierwsze miejsce będą odtąd tytułowane Fasadą Roku 2022 w swojej kategorii. Osoba/podmiot stojący za zgłoszeniem zwycięskiego projektu do konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł.

Wszystkie karty w konkursie Fasada Roku 2022 zostały odkryte. Teraz rywalizacja przenosi się na poziom międzynarodowy. Projekty z pierwszego miejsca w każdej kategorii na poziomie ogólnopolskim automatycznie zakwalifikowały się do Baumit Life Challenge i będą reprezentowały polską myśl architektoniczną poza granicami naszego kraju. Projekty z Polski i innych państw naszego kontynentu, w których Baumit ma swój oddział, już wkrótce rozpoczną rywalizację o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Eksperci wskazali Fasady Roku 2022. Rywalizacja przenosi się na poziom międzynarodowy