Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak odnowić blaty kuchenne? Porady oraz pomysły

materiał partnera

Robocze blaty kuchenne to podstawa w każdej kuchni. Na ich powierzchni wykonuje się większość czynności związanych z przygotowaniem posiłków. Co więcej, w niektórych aranżacjach pełnią również funkcję jadalnianą. Mogą być wykonane z wielu rodzajów materiałów, niektórych ze zwiększoną podatnością na zniszczenie. Kiedy blat przestaje być estetyczny, z pewnością zastanawiasz się, jak odnowić blaty kuchenne. Sprawdź nasze porady i poznaj przydatne pomysły na szybką odmianę blatów kuchennych.

Jak odnowić blaty kuchenne? Porady oraz pomysły.
Jak odnowić blaty kuchenne? Porady oraz pomysły.
Ceneo

Sprawdź, jak odnowić blaty kuchenne - niezawodne porady

Przy okazji remontu czy renowacji kuchni często użytkownicy zastanawiają się, jak odnowić blaty kuchenne. Możliwość oraz dostępne metody na odświeżenie blatów kuchennych zależą od materiału, z jakiego są wykonane:

  • naturalne drewno,
  • metal,
  • blat fornirowany,
  • blat laminowany,
  • kamienny blat,
  • blat z konglomeratu, kompozytu,
  • blaty z płytek,


Blaty kuchennedrewniane oraz fornirowane przy odpowiednich założeniach są najprostsze w renowacji spośród mebli kuchennych. Blat laminowany z płyty nie zawsze opłaca się poddawać odnawianiu. Kamienny blat odnawia się analogicznie do drewnianego. Również blaty z konglomeratów i kompozytów przy zastosowaniu odpowiednich mas i technik można odświeżyć. Płytki na blacie w celu odświeżenia są także możliwe do renowacji.

 

Drewiany blat kuchenny
Drewiany blat kuchenny
Ceneo

Renowacja blatów drewnianych i fornirowanych

Jak odnowić blaty kuchenne z dostatecznie grubą warstwą drewnianą? To stosunkowo prosty sposób, wystarczy zeszlifować drobnoziarnistym papierem w równomierny sposób powierzchnię blatu, oczyścić, odtłuścić i zabezpieczyć wybranym preparatem. Trzeba dopasować go do rodzaju drewna. Ewentualne większe ubytki można przed olejowaniem czy lakierowaniem uzupełnić dopasowaną szpachlą do drewna.

Blaty z kamienia, kompozytu i konglomeratu a odnawianie

Jeżeli zastanawiasz się, jak odnowić blaty kuchenne z kamienia, kompozytu czy konglomeratu, musisz wiedzieć, że jest to możliwe. Blaty z naturalnego kamienia odnawia się w podobny sposób co drewniane - szlifując, uzupełniając ewentualne ubytki i zabezpieczając specjalnymi preparatami. Nieco więcej zachodu może być z dwoma następnymi typami, gdyż trzeba dobrze dopasować masę do sztukowania luk, ale również jest to do wykonania we własnym zakresie.

Kamienny blat kuchenny
Kamienny blat kuchenny
Ceneo

Wymiana czy odnowienie blatu kuchennego?

Nie wszystkie blaty jest sens odnawiać. Niektóre rodzaje zniszczeń, na przykład mocne zawilgocenie w przypadku blatów z płyty czy drewna może być trudne do renowacji. Jak odnowić blaty kuchenne laminowane? Można próbować je malować, albo dopasowaną okleiną uzupełniać odpryski, jednak najczęściej są one po prostu nieekonomiczne w naprawie. Koszt zakupu nowego blatu tego typu jest stosunkowo niski.

Gdzie znaleźć szczegółowe informacje o odnawianiu blatów?

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak odnowić blaty kuchenne, przeczytaj szczegółowe informacje na portalu Ceneo.pl. Tam znajdziesz cenne porady, inspiracje, a także niezbędne do renowacji materiały w najlepszych cenach. Odśwież swoją kuchnię niewielkim kosztem, aby ta kluczowa w domu przestrzeń stała się na nowo w pełni funkcjonalna.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak odnowić blaty kuchenne? Porady oraz pomysły