Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

„KWESTIA GUSTU" - 10. edycja festiwalu MIASTOmovie

mat. prasowe

Jubileuszowa odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie, pod hasłem „KWESTIA GUSTU", będzie dotyczyła estetyki architektury oraz jej miejskiego otoczenia. Festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 28.09-2.10.2022 r.

„KWESTIA GUSTU" - 10. edycja festiwalu MIASTOmovie
„KWESTIA GUSTU" - 10. edycja festiwalu MIASTOmovie
mat. prasowe

W trakcie dotychczasowych dziewięciu edycji podczas dyskusji, spotkań czy wykładów więcej uwagi niż formie budynków i przestrzeni miejskiej MIASTOmovie poświęcało ideom stojącym za projektem, jego użyteczności czy innowacyjności. W tym roku akcent przeniesiony zostanie właśnie na „KWESTIĘ GUSTU" – warstwę wizualną architektury i urbanistyki.

Jednym z wątków, który organizatorzy chcą podjąć podczas nadchodzącej edycji, będzie próba odnalezienia estetyki XXI wieku. Czy, skupiając się na funkcjach architektury – użyteczności czy elastyczności budynków – w ogóle poświęcamy uwagę jej formie? Pochylimy się nad wyrazistymi stylami, stawiających czystemu funkcjonalizmowi wyraźny odpór – tak w kontekście architektury, jak i urbanistyki, będą to choćby projekty historyzujące czy postmodernistyczne.

Zostaną uwzględnione również kluczowe dla zagadnienia konotacji ekonomicznych i społecznych architektonicznej formy – tego, na ile to aktywność mieszkańców, a na ile kapitał wpływają na kształt miast, ale i jak estetyka wykorzystywana bywa do włączania lub wykluczania potencjalnych odbiorów. Rzecz jasna, interesować nas będą również emocje towarzyszące odbiorowi architektury, nierzadko stanowiące paliwo dla nieodmiennie pojawiającej się w dyskusji o estetyce miast opozycji „ładne-brzydkie". Istotne będzie też zrozumienie specyfiki polskiej estetyki i analiza obecnego trendu na jej swojskość, szczerość i fantazję.

Dziesiątą edycją MIASTOmovie organizatorzy chcą skłonić uczestników do refleksji: czy w codziennym doświadczaniu architektury liczy się tylko to, co w środku, czy może istotne jest także „opakowanie"? Czy forma architektury to tylko kwestia gustu?

Wielowątkową dyskusję wokół wizualności architektury uzupełni jeden z tematów zaproponowanych przez uczestników i uczestniczki MIASTOmovie. Wyłoniony on zostanie w rozpoczynającym się właśnie otwartym naborze pomysłów, którego szczegółowym tematem będzie estetyka lat 90. i 00.

Open call ma na calu zaprezentowanie podczas festiwalu świeżych głosów i ciekawych, nieoczywistych tematów. Nabór może być okazją do włączenia do udziału dotychczasowej festiwalowej publiczności, ale i osób po prostu zainteresowanych estetyką lat okołomilenijnych. Przy wyborze nie bez znaczenia będzie ciekawa forma zaproponowanego punktu programu, a miejsce jego realizacji wybrane zostanie wspólnie z laureatem open calla. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 31 lipca, wyniki naboru zostaną ogłoszone 16 sierpnia. Więcej informacji o open callu na stronie https://www.facebook.com/events/403089195096265/403089198429598.

Dziesiąty festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie odbędzie się między 28 września a 2 października we Wrocławiu – pokazy filmowe będą miały miejsce w Kinie Nowe Horyzonty, pozostałe festiwalowe wydarzenia odwiedzać będą także inne przestrzenie miasta. Organizatorem festiwalu jest Wrocławska Fundacja Filmowa, zostało ono dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Gminy Wrocław.

10. festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie

  • miastomovie.pl
  • facebook.com/MIASTOmovie
  • instagram.com/MIASTOmovie
    Więcej o:

Skomentuj:

„KWESTIA GUSTU" - 10. edycja festiwalu MIASTOmovie