Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Liberty House od Autograf Studio. Dom inspirowany krakowską architekturą

Mat. architektów/red. WG

W Libertowie pod Krakowem powstaje ciekawy dom. Kształtem sięga do historii, ale duchem jest w teraźniejszości. Oto Liberty House od Autograf Studio.

Liberty House. Proj. Autograf Studio
Liberty House. Proj. Autograf Studio
Wiz. mat. Liberty Studio

W Libertowie, podkrakowskiej wsi położonej na progu Pogórza Wielickiego, ruszyła realizacja najnowszego projektu pracowni Autograf Studio. Dom jednorodzinny, nazwany przez architektów Liberty House, prowadzi dialog z historyczną spuścizną Krakowa, interpretując ją na nowo. To nowoczesność i śmiała idea, oddająca hołd dziedzictwu miasta.

Liberty House: wokół rynku

Rynek w Krakowie ma 200 na 200 metrów. Architekci tworząc Liberty House, „przeskalowali” go w stosunku 1:10 i ustawili w punkcie centralnym. Opletli go podstawowymi modułami mieszkalnymi, tworząc wewnętrzny dziedziniec. Segmenty domów nawiązują do krakowskich kamienic stojących wokół rynku. Moduły mieszkalne na zewnątrz tworzą reprezentacyjną fasadę, a dziedziniec to przestrzeń wspólna. Na posadzce pojawiają się rysunki odwzorowujące historyczne elementy na płycie Rynku Głównego w Krakowie – wieża ratusza, Sukiennice, kościół i pomnik Mickiewicza.

Liberty House: boska proporcja

Kamienice z pierzei Rynku Głównego w Krakowie mają określoną formę i na ogół zbieżne proporcje. Ich elewacje wpisują się w klasyczny rysunek złotego podziału. Ta dawna forma architektoniczna znalazła odzwierciedlenie w kształcę pojedynczego modułu Liberty House. Architekci podzielili odcinek na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. W ten sposób uzyskano podstawowy, dwukondygnacyjny moduł mieszkalny, który można multiplikować. Dom będzie jednak pozbawiony historycznego detalu, dzięki czemu powstanie syntetyczna, nowoczesna forma. Elewacja od strony ulicy nie będzie miała okien, a wejście będzie zamaskowane.

Liberty House: korona nad miastem

Libertów jest położony na niewielkim wzniesieniu, na pogórzu Wielickim, górującym nad Krakowem. Ponieważ każdy moduł ma mocno zarysowany dwuspadowy dach, zwieńczenie całej bryły staje się symboliczną koroną nad miastem. Jej wystające zęby odcinają się na jasnym tle nieba, przywodząc na myśl zwieńczenie Kościoła Mariackiego.

---

Liberty House

  • Autor: Autograf Studio
  • Powierzchnia: ok. 650 m²
  • Lokalizacja: Libertów, pod Krakowem
  • Status: W trakcie realizacji
  • Inwestor: prywatny.
    Więcej o:

Skomentuj:

Liberty House od Autograf Studio. Dom inspirowany krakowską architekturą