Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Naturia - leśne apartamenty w Toruniu od Kuryłowicz & Associates

Mat. prasowe/red. WG

Na malowniczo położonym toruńskim osiedlu "Jar" powstała nowa inwestycja autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates. Architektom i inwestorowi zależało na zachowaniu leśnego charakteru tego miejsca.

Naturia w Toruniu. Proj. Kuryłowicz & Associates
Naturia w Toruniu. Proj. Kuryłowicz & Associates
Fot. mat.Budlex

Naturia - Toruń

Toruńskie osiedle „Jar” to duży teren, którego objętość przekracza 400 hektarów. Jest on objęty specjalnym miejskim planem zagospodarowania przestrzennego, który zakłada stworzenie nie tylko nowych lokalizacji mieszkaniowych, ale także realizację rozbudowanego planu funkcjonalnego oraz przestrzeni publicznych, które będą dodatkowo skomunikowane z samym centrum Torunia.

Właśnie tu powstał zespół kameralnych apartamentów Naturia, autorstwa renomowanego studia Kuryłowicz & Associates, którego inwestorem jest firma Budlex. Podczas procesu projektowania układu budynków priorytetem dla architektów oraz inwestora było zachowanie jak największej ilości drzew i utrzymanie leśnego charakteru tego miejsca.

Stosunek człowieka do przyrody, a następnie architektury do krajobrazu jest nieustannie odnawiany. Architektura budowana w naturalnym krajobrazie to poetycka eksploracja, która finalnie ukazuje nowe spojrzenie na projekt

mówi prof. Ewa Kuryłowicz, Generalny Projektant, Kuryłowicz & Associates.

Osiedle dobrze rozplanowane

Budynki, które są położone wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych dzielnicy Jar, tworzą zwartą pierzeję ulic i niewielkiego placu miejskiego. Zabudowa w głębi działki ma natomiast charakter swobodnie rozrzuconych budynków. Pomiędzy budynkami tworzą się kameralne przestrzenie sąsiedzkie, naprzemiennie podzielone na dziedzińce wejściowe i przestrzenie z leśnymi strefami rekreacyjnymi. Cały teren został wyłączony z ruchu samochodowego, a ciągi piesze dopuszczają jedynie okazjonalny wjazd. Pod budynkami znajdują się parkingi podziemne rozplanowane tak, aby na części terenu zachować istniejące drzewa.

Prosta architektura

Ze względu na niewielką skalę zabudowy i walory przyrodnicze otoczenia, architektura osiedla odznacza się prostą, jednolitą i przyjazną formą. Jasnoszare elewacje współgrają z okładzinami i przegrodami wykonanymi z pionowych lamelek z jasnego drewna. Ażurowo - drewniane przegrody będą chronić wnętrza mieszkań przed nadmiernym przegrzewaniem się, a także zapewnią mieszkańcom większą prywatność. Część budynków zaprojektowana została w okładzinie tynkowanej, a część w okładzinie z płytek klinkierowych nawiązujących do lokalnych tradycji architektury ceglanej.

Naturia to miejsce, w którym architektura przeplata się z przyrodą, kłaniając się drzewom i dając mieszkańcom poczucie harmonii i spokoju

mówi Maria Saloni-Sadowska, Kierownik Projektu, Kuryłowicz & Associates.

Budowę rozpoczęto w drugim kwartale 2019 roku. Inwestycja została oddana do użytkowania w 3 kwartale 2020 roku.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Naturia - leśne apartamenty w Toruniu od Kuryłowicz & Associates