Nowa siedziba Komisji Europejskiej - Kuryłowicz & Associates w finale konkursu
W drugim etapie konkursu na projekt nowej siedziby Komisji Europejskiej znalazła się koncepcja przygotowana przez biuro Kuryłowicz & Associates w konsorcjum z RS Architektura Krajobrazu i Buro Happold. Polacy pokonali takich "gigantów" jak Jean Nouvel, Snohetta czy Zaha Hadid Architects. Zwyciężył projekt Ava Arquitectura Tecnica Y Gestion.





Zakończono właśnie konkurs Loi130 na projekt nowej siedziby Komisji Europejskiej w Brukseli. Zwyciężyła koncepcja Ava Arquitectura Tecnica Y Gestion. Drugie miejsce zdobył projekt pracowni 2Portzamparc Architectes, a trzecie BURO II & ARCHI+I.
Do udziału w zorganizowanym w 2018 roku przez Komisję Europejską konkursie, zgłosiło się 28 pracowni architektonicznych z całego świata. Nie zabrakło "gigantów" tj. O.M.A, Jean Nouvel, MVRDV, Snøhetta, czy Zaha Hadid Architect. W finale konkursu znalazło się 9 projektów, w tym praca biura Kuryłowicz & Associates w konsorcjum z RS Architektura Krajobrazu i Buro Happold. Polacy byli jedynym konsorcjum projektowym z Europy Centralnej i Wschodniej, które dostało się do ostatniego etapu.

Według założeń, nowe budynki biurowe Komisji Europejskiej przy Rue de la Loi 130 w Brukseli, mają mieć powierzchnię ok. 190 tys m2. Będą też bardziej przyjazne środowisku - zużywać będą 70% mniej energii i generować o 50% mniej CO2, niż istniejące obiekty. Oprócz przestrzeni biurowych w nowym kompleksie mają znaleźć się punkty usługowe, place miejskie i centrum dla odwiedzających.
Nowa siedziba KE zaprojektowana przez zwycięzców konkursu, pracownię Ava Arquitectura Tecnica Y Gestion, ma być skończona do 2035 roku.
- Więcej o:
Snochetta zaprojektowała platformy widokowe Alpach. Symbioza natury i architektury
Osiem budynków Franka Lloyda Wrighta wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Przebudowa warszawskiej linii średnicowej według koncepcji Kuryłowicz & Associates i Torprojekt
Skwer Stefana Kuryłowicza oficjalnie otwarty
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie