Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skwer Stefana Kuryłowicza oficjalnie otwarty

Skwer przy ul. Przyokopowej 33 oficjalnie nosi imię Stefana Kuryłowicza. Uroczystość odbyła się 29 marca 2019 roku, w 70. rocznicę urodzin architekta.

Skwer przy Okopowej 33 nosi oficjalnie imię Stefana Kuryłowicza.
Skwer przy Okopowej 33 w Warszawie nosi oficjalnie imię Stefana Kuryłowicza,
Fot. Wiktoria Głodowska

Niewielki plac przed jednym z budynków kompleksu Wola Center, już od kilka lat istniał w świadomości warszawiaków jako "skwer Kuryłowicza". Brakowało jednak oficjalnych tablic Miejskiego Systemu Informacji. Dlaczego?

W listopadzie 2013 roku przed biurowcem (zaprojektowanym zresztą przez Stefana Kuryłowicza) stanęło popiersie tragicznie zmarłego architekta dłuta Krzysztofa M. Bednarskiego. Rzeźba przedstawia Stefana Kuryłowicza w okularach i szaliku o niezwykłym kształcie. Dodatkowo artysta "ukrył" w rzeźbie małego, odlanego z brązu ślimaka, który jak tłumaczył ma symbolizować architekta z własnym domem na plecach.Wtedy również na niewysokim murku wykuto w granitowych płytach napis: "Skwer im. Stefana Kuryłowicza". Była to prywatna inicjatywa inwestora, firmy LC Corp.

Rzeźba Stefana Kuryłowicza autorstwa Krzysztofa M. Bednarskiego.
Rzeźba Stefana Kuryłowicza autorstwa Krzysztofa M. Bednarskiego.
Fot. Wiktoria Głodowska

Rzeźba przedstawia Stefana Kuryłowicza w okularach i szaliku o niezwykłym kształcie. Dodatkowo artysta "ukrył" w rzeźbie małego, odlanego z brązu ślimaka, który jak tłumaczył ma symbolizować architekta z własnym domem na plecach.Wtedy również na niewysokim murku wykuto w granitowych płytach napis: "Skwer im. Stefana Kuryłowicza". Była to prywatna inicjatywa inwestora, firmy LC Corp.

Inwestor jeszcze przed odsłonięciem pomnika wystąpił  o zgodę na nazwanie imieniem architekta skweru przed biurowce. Komisja nazewnictwa odmówiła z powodów formalnych - nie minęło pięć lat od śmierci architekta. Okres ten jest zaś w Warszawie restrykcyjnie przestrzegany. Wyjątek radni zrobili tylko dla Jana Pawła II.

Od dziś, po 6 latach od odsłonięcia pomnika, skwer przy ul. Przyokopowej 33 ma swojego patrona - Stefana Kuryłowicza.

Cieszymy się, że skwer jest częścią nowej historii Warszawy, gdzie Stefan zaprojektował ponad 60 budynków. Warszawa będzie o swoim architekcie pamiętać

- mówiła prof. Ewa Kuryłowicz, podczas uroczystości.

    Więcej o:

Skomentuj:

Skwer Stefana Kuryłowicza oficjalnie otwarty