Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy magazyn zbiorów Muzeum Literatury w Warszawie - betonowa, nowoczesna bryła z wewnętrnym ogrodem

Mat. prasowe/red. WG

Zakończyły się prace budowlane przy nowym magazynie zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na ulicy Trawiastej 29 w Warszawie. Betonową, nowoczesną bryłę, wybudowaną z poszanowaniem otaczającego lasu, zaprojektowali architekci z Atelier Tektura.

Nowy magazyn Muzeum Literatury. Proj. Atelier Tektura
Nowy magazyn Muzeum Literatury. Proj. Atelier Tektura
Fot. Maciek Bociański / Muzeum Literatury

Muzeum Literatury - magazyn

Nowy magazyn zbiorów Muzeum Literatury powstał przy ul. Trawiastej 29 w Warszawie. Mają być tu przechowywane książki, rzeźby, meble, kolekcje medalierstwa i malarstwa z bogatych zbiorów placówki. Na parterze, obok części magazynowej, będzie działać pracownia konserwacji.

Betonowa bryła, nasuwająca skojarzenie z sejfem, zaprojektowany został przez architektów z pracowni Atelier Tektura. Całkowita powierzchnia budynku to 790 m2, z czego część użytkowa to aż 643 m2. Betonowe elewacje zabezpieczają zbiory przed kradzieżą, ale i szkodliwym dla nich światłem. W budynku zastosowany został nowoczesny system gaszenia gazem. Obiekt nie jest jednak tylko magazynem, odwiedzający będą mogli zobaczyć również wybrane eksponaty.

Zobacz również: Rogers Stirk Harbour + Partners stworzyli magazyn dla Luwru. Jest jak forteca pełna sztuki>>

Budynek został zbudowany z poszanowaniem otaczającego go lasu sosnowego. Architekci z Atelier Tektura zadbali o zachowanie drzewostanu, w szczególności starszych okazów. Między istniejącym budynkiem a nowo powstałym magazynem stworzono wewnętrzny ogród, dostępny bezpośrednio z ulicy. Z tego miejsca zwiedzający będą mieli możliwość podziwiania eksponowanych zbiorów przez szklane witryny.

Parter to przestrzeń rozładunkowa, która umożliwia bezpieczne przeniesienie obiektów muzealnych do komory przyjęć; przestrzeń magazynowa, przystosowana do przechowywania obiektów na podłożu papierowym (magazyn zbiorów bibliotecznych) oraz przestrzeń ekspozycyjna, która umożliwia czasowe prezentowanie wybranych eksponatów publiczności.

Przestrzeń ekspozycyjna jest dostępna wyłącznie z zewnątrz budynku, co przy zagospodarowaniu terenu podwórka – alejki, trawnik, ławki – daje możliwość prowadzenia działań kulturalnych na otwartej przestrzeni. Włączenie obiektu do prowadzenia działań o charakterze kulturalnym i edukacyjnym było punktem wyjścia budowy nowego obiektu.
Kondygnację pierwszego piętra, z wyjątkiem pomieszczeń technicznych oraz pakowalni obiektów, zajmuje magazyn przeznaczony na zbiory Działu Sztuki, takie jak: malarstwo, meble, rzeźby.

Obie kondygnacje łączy dźwig towarowy, bezpośrednio przylegający do komory przyjęć obiektów muzealnych. Cały budynek jest wyposażony w technologie kontroli dostępu oraz nowoczesnych rozwiązań gaszenia gazem. Wentylacja obiektu zapewnia stałą temperaturę  i wilgotność dla przechowywanych obiektów muzealnych.Nowy budynek został połączony z istniejącym, dając możliwość kontrolowanego transportu obiektów.

Magazyn książek dysponuje nowoczesnym systemem szaf przesuwnych, ułatwiających dostęp do obiektów. Elewacja budynku jest betonowa, zaprojektowana w stylu industrialnym, jednakże przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów daje efekt doskonale wpisującej się  w krajobraz bryły

mówi Jakub Makowski, wicedyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Magazyn Muzeum Literatury - kiedy otwarcie?

Wykonawcą inwestycji jest firma HELSEN s.c. Przygotowanie terenu pod budowę rozpoczęto jesienią 2018 roku. Prace budowlane trwały 16 miesięcy. 30 listopada 2020 roku dokonano odbioru końcowego robót.

Budynek powstał dzięki dotacji z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (4,2 mln zł) oraz dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1 mln zł).

Uroczyste otwarcie budynku po doposażeniu wnętrz planowane jest na początku roku 2021 i jest warunkowane przez sytuację pandemiczną.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy magazyn zbiorów Muzeum Literatury w Warszawie - betonowa, nowoczesna bryła z wewnętrnym ogrodem