Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Bauhausu w Weimarze otwarte. Betonowy monolit zaprojektowała Heike Hanada

Redakcja Pressland/WG

W Weimarze otwarto właśnie Muzeum Bauhausu. Niemiecka architektka Heike Hanada, zaprojektowała prostą, betonową minimalistyczną kostkę, wewnątrz której możemy oglądać przedmioty związane z historią najbardziej wpływowej szkoły artystycznej XX wieku.

Muzeum Bauhausu w Weimerze. proj. Heike Hanada.
Muzeum Bauhausu w Weimerze. proj. Heike Hanada.
Fot. Andrew Alberts / Heike Hanada Laboratory of art and architecture (kolaż bryla.pl)

Na ten obiekt Weimar czekał wiele lat. W mieście, gdzie dokładnie 100 lat temu narodził się jeden z najbardziej wpływowych ruchów w sztuce, architekturze i wzornictwie, otwarto właśnie Muzeum Bauhausu (Bauhaus Museum Weimar). Znajduje się ono w pobliżu placu Gauforum i parku Schwansee, w sąsiedztwie Neue Museum. Monolityczną, betonową bryłę zaprojektowała niemiecka architektka Heike Hanada.

Muzeum Bauhausu w Weimarze zostało zredukowane do wyraźnie określonej formy geometrycznej. Otaczająca je skorupa jasnoszarego betonu nadaje kostce stabilność i dynamiczną solidność

- powiedziała Heike Hanada, autorka projektu Muzeum Bauhausu w Weimarze.

Muzeum Bauhausu w Weimarze - weekend otwarcia.
Muzeum Bauhausu w Weimarze - weekend otwarcia.
Fot. Andrew Alberts / Heike Hanada Laboratory of art and architecture

Fasada poprzecinana jest równomiernie rozmieszczonymi, poziomymi rowkami. Wmontowano w nie taśmy LED, oświetlające nocą gmach muzeum. Tuż przy szczycie budynku, wyryto w betonie powtarzający się napis "bauhaus museum", który jak wstęga oplata całą bryłę. Heike Hanadzie zależało na podkreśleniu publicznego charakteru obiektu. Spróbowała połączyć nowy budynek z parkiem Schwansee, tworząc taras bezpośrednio od strony ogrodu.

Muzeum Bauhaus w Weimarze to ponad 2000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Na ekspozycjach prezentowane będzie ok. 1000 przedmiotów związanych ze szkołą.

Na paterze znajduje się hol wejściowy i sklep z kawiarnią. Toalety ulokowano na poziomie -1.  Wystawy można oglądać na trzech piętrach. Prosta z zewnątrz bryła, w środku kryje sporo niespodzianek. Każda z galerii wychodzi na przestrzeń o podwójnej wysokości, która zdaje się być miejscem po "wyjętej" kostce. Tak o projekcie mówi Heike Hanada:

Odwiedzający podchodzą kolejno do zmieniających się otwartych przestrzeni i klatek schodowych, aż w końcu docierają na najwyższe piętro, gdzie mają niezakłócony widok na park

Wystawa na pierwszym piętrze poświęcona jest początkom szkoły w Weimarze (przypomnijmy, Bauhaus funkcjonował tu od 1919 roku do 1925 roku, gdy szkoła została zmuszona przenieść się do Dessau) i manifestowi Gropiusa z 1919 roku. Drugie piętro pokazuje, przedmioty projektowane przez uczniów szkoły. Ostatnia kondygnacja poświęcona jest dyrektorom Bauhausu - Gropiusowi, Hannesowi Meyerowi i Miesowi van der Rohe.

Muzeum Bauhausu w Weimarze - ekpozycja.
Muzeum Bauhausu w Weimarze - ekpozycja.
Fot. Andrew Alberts / Heike Hanada Laboratory of art and architecture

Bauhaus do dziś jest symbolem nowoczesnego podejścia do architektury. Obiekty stworzone przez uczniów i mistrzów inspirują kolejne pokolenia architektów i projektantów. Cieszymy się, że Weimar - kolebka Bauhausu może dziś poszczycić się muzeum z prawdziwego zdarzenia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Muzeum Bauhausu w Weimarze otwarte. Betonowy monolit zaprojektowała Heike Hanada