Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy Park w Gdańsku

mat. prasowe

Przy ulicy Leszczynowej w Gdańsku powstanie park o powierzchni ponad 16 000 m kw. Realizacja trwa, a jego inwestor – gdański deweloper Domesta – zapowiada zakończenie prac już w listopadzie tego roku.

Nowy Park w Gdańsku
Leszczynowy Park
Domesta

Tysiące krzewów, bylin oraz nowych nasadzeń i 59 nowych drzew. To tylko niektóre z elementów, które będą wchodzić w skład nowego parku. W jego ramach powstaną też ogrody: sensoryczny oraz społeczny, ścieżka zdrowia, siłownia zewnętrzna oraz naturalny plac zabaw z tyrolką. Powstaną też strefy rekreacyjne ze stołami piknikowymi, ale to nie koniec atrakcji.

Zielono przez cały rok

Jednym z głównych założeń parku jest możliwość korzystania z niego przez cały rok, niezależnie od panującej pory roku.

- Na terenie parku sadzimy rośliny, które zachowają dekoracyjność przez cały rok, a nie tylko w okresie wegetacyjnym - podkreśla Aleksandra Stryjewska z APPO Architektura Krajobrazu, pracowni odpowiedzialnej za projekt i realizację inwestycji - W parku pojawią się zarówno rośliny, które kwitną w okresie wiosenno-letnim, takie jak: tawuła japońska, tawlina jarzębolistna, wierzba purpurowa, jak i rośliny zimozielone, np.: jałowiec płożący, kosodrzewina, cis pospolity, suchodrzew chiński, irga oraz runianka japońska.

Nowy Park w Gdańsku
Leszczynowy Park
Domesta

Starodrzewy i ekologiczne maty kokosowe

W projekt parku, jak i powstającego obok osiedla, wkomponowane zostały zarówno starodrzewy, jak i młodsze drzewa rosnące na terenie inwestycji. Natomiast do zabezpieczenia skarp zostały wykorzystane ekologiczne maty kokosowe, wykonane w całości z naturalnych biodegradowalnych składników. Ich zadaniem będzie stabilizacja skarp do momentu wykształcenia przez sadzone obecnie rośliny systemu korzeniowego. Rośliny okrywowe będą pokrywać skarpy, umacniając je oraz tworząc zieloną okrywę terenu. Dodatkowo, na płaskich terenach parku pojawią się rabaty bylinowe, a wśród nich: kocimiętka, szałwia, rudbekia oraz roślinność trawiasto-bylinowa o funkcjach hydrofitowych.

Nowy Park w Gdańsku
Leszczynowy Park
Domesta

Jabłonie oraz leszczyny

- Całość dopełnią nasadzenia wysokie w postaci drzew liściastych i krzewów soliterowych - zdradza Aleksandra Stryjewska - zdecydowaliśmy się na taki dobór drzew, które wprowadzą różne kolory w przestrzeń parku.”Wśród drzew pojawią się m.in. klon jesionolistny, jabłoń domowa, dąb błotny oraz robinia akacjowa.

Krzewy soliterowe, czyli takie, które są bardziej wyeksponowane, reprezentować będą dwie odmiany leszczyn (pospolita oraz purpurowa). Wybór tych krzewów nawiązuje do nazwy osiedla, obok którego powstaje parkowa inwestycja – Leszczynowy Park.

Nowy Park w Gdańsku
Leszczynowy Park
Domesta

Kilka ogrodów w jednym miejscu

W ramach parku powstanie kilka ogrodów. Jednym z nich będzie ogród ekologiczno-społeczny, w którym zostaną posadzone m.in. zioła, warzywa i owoce, a także kwitnące jabłonie. Powstanie też ogród sensoryczny ze specjalnymi ścieżkami, które zapewnią dzieciom dobrą zabawę, ale też zadbają o prawidłowy rozwój motoryki oraz koordynacji ruchowej. Ważną rolę w parku odgrywać będzie też funkcjonalny ogród deszczowy, dzięki niemu zbierana i wykorzystywana będzie woda opadowa z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych.

Różnorodne strefy rekreacyjne

Na terenie parku wyodrębnione zostaną miejsca wypoczynkowe - oprócz ławek i hamaków znajdą się tam stoły piknikowe. Powstaje też naturalny plac zabaw, a w nim m.in. tyrolka, kopiec do wspinaczki, bezpieczne trampoliny. Dodatkowo park otaczać będzie ścieżka zdrowia.

Nowy Park w Gdańsku
Osiedle Robina
Domesta

Za Park zapłaci deweloper

Na realizację projektu gdański deweloper Domesta przeznaczy ponad milion złotych. Deweloper podkreśla, że w jego DNA jest dbałość o tereny zielone. Świadczy o tym zarówno ta inwestycja, jak i chociażby oddane w lipcu tego roku osiedle Robinia, w którym deweloper dołożył wszelkich starań, by wkomponować rosnące wcześniej drzewa w samo osiedle.

- Natomiast w Leszczynowym Parku zachowaliśmy nie tylko starodrzewy, ale poszliśmy o krok dalej - tworzymy park - podkreśla Przemysław Maraszek, Prezes zarządu Domesta i dodaje - Mocno kibicujemy takim inicjatywom, sami zaś zdecydowaliśmy się na realizację kolejnego projektu wplatającego naturę w inwestycję. W tym roku do użytku oddamy park przy ul. Leszczynowej, natomiast w ramach kolejnego osiedla na gdańskim Jasieniu - Urzeka stworzymy w jarze potoku oruńskiego m.in. naturalny plac zabaw oraz leśne molo z punktem widokowym.

Nowy Park w Gdańsku
Osiedle Robina
Domesta
Osiedle Robina
Osiedle Robina
Domesta
Osiedle Urzeka
Osiedle Urzeka
Domesta
    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy Park w Gdańsku