Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Premiera online projektu ArchiPaper

mat. prasowe

Pisaliśmy o tym projekcie w 2019 roku, teraz możemy pokazać wam pełną wersję animacji, która miała swoją premierę online 6 października 2021 roku.

Premiera online projektu ArchiPaper
Premiera online projektu ArchiPaper
mat. prasowe

Pomysłodawcą i twórcą animacji ArchiPaper jest architekt Rafał Barnaś. Autor opowiedział w swoim projekcie o pracy architekta, ale nie użył przy tym ani jednego słowa. Ta niekonwencjonalna forma przekazu cieszy oczy w wyjątkowy sposób - i na długo zapada w pamięć.

Tutaj znajdziecie poprzedni artykuł na ten temat, zawierający więcej informacji o projekcie: ArchiPaper - surrealistyczna opowieść o architekturze >>

Co o swoim projekcie mówi Rafał Barnaś?

"A co gdyby?" - Pozornie niepozorne pytanie, a przecież to ono, będące wyrazem pragnienia zgłębiania tajemnic świata i chęci jego eksploracji, przez całe stulecia padało z ust artystów, badaczy, naukowców, poprzedzając ich twórcze wysiłki. Dokładnie to pytanie zadałem sobie u progu prac nad eksperymentalną, abstrakcyjną animowaną opowiastką o architekturze o tytule ArchiPaper.

Pracowałem wówczas na planie filmu prezentującego dorobek twórczy mojego brata, Bogusława Barnasia, architekta, założyciela pracowni BXB studio. Podczas zdjęć miałem do dyspozycji makiety projektów, w tym model Polskiej zagrody, unikalnego, obecnie będącego już w fazie realizacji domu. A co gdyby spróbować przetransformować makietę projektu w tętniący życiem, papierowy świat? - Pomyślałem. Zadanie wydało mi się o tyle fascynujące, że sam jestem entuzjastą poszukiwania i eksperymentowania środkami stylistycznymi. Pociąga mnie łączenie mediów tradycyjnych z grafiką 3d. Animacji poklatkowej, kreskówki, metod 2d+, lustrzanki i grafiki 3d.

Zadanie wydało mi się dodatkowo interesujące również ze względu na to, że jesteśmy w przededniu rewolucji w branży sztuk wizualnych. Fotorealizm jest już osiągalny, a za chwilę będzie również bardzo łatwy w realizacji i tani w kontekście ponoszonych kosztów. Kiedy tak się stanie, a z całą pewnością nastąpi to już niebawem, dojdzie wówczas do ostrego zwrotu w poszukiwaniu nowych środków wyrazu w opowiadaniu obrazem i dźwiękiem. Dokładnie tak, jak stało się niegdyś na historycznej, krętej ścieżce rozwoju malarstwa, które do momentu wynalezienia aparatu fotograficznego pełniło rolę rejestracji rzeczywistości, a co za tym idzie, wszelkie wysiłki artystów z całego świata koncentrowały się na jak najlepszym dopracowaniu warsztatu i oddania pełnego realizmu ilustrowanej sceny.

Gdy tylko zaczęliśmy robić zdjęcia, a więc gdy osiągnęliśmy doskonałą zdolność rejestracji rzeczywistości, dotychczasowa motywacja, pchająca rozwój malarstwa, straciła rację bytu. Oczywiście nie zakończyło to rozwoju i historii tej pięknej dziedziny sztuki. Stało się dokładnie odwrotnie. Eksplozywnie zaczęto szukać nowych środków artystycznego wyrazu. Dotychczasowe malarstwo realistyczne przetransformowało się w kolejne izmy, kreując dotąd nieznane, abstrakcyjne formy malarskie, urzeczywistniające najbardziej fantazyjne wyobrażenia twórców. Impresjonizm, ekspresjonizm, surrealizm, dadaizm, kubizm, abstrakcjonizm, fowizm...To tylko część nurtów, w kierunku których wystrzeliła rewolucyjna eksploracja artystów. Podobny mechanizm nadciąga obecnie i jest to z całą pewnością wiadomość dobra. Oznacza to ponowne sięgnięcie do głębokich zasobów naszych fantazji, kreatywności, a więc prosto do najpotężniejszego artystycznego medium – wyobraźni - nieskończonej kopalni pomysłów.

Czym jest ArchiPaper?

ArchiPaper to niekomercyjna, eksperymentalna, krótkometrażowa animacja, w niekonwencjonalny sposób opowiadająca o architekturze. Projekt, którego podstawą stała się makieta domu. Po oświetleniu i sfotografowaniu modelu, przetransformowałem go w tętniący życiem obraz, tworząc nieśpieszną, animowaną opowieść, zatopioną w abstrakcyjnym świecie, zbudowanym jedynie z papierowych elementów. Dużym wyzwaniem było operowanie tak nietypowymi środkami wyrazu, zbudowanie przy ich udziale obrazu spójnego stylistycznie i kompozycyjnie. W kontekście rytmu i dynamiki tworzonego obrazu, jednym z moich założeń było odejście od współczesnych trendów intensywnego tempa narracji, stąd poszczególne, stosunkowo statyczne kadry snują swoją niedosłowną opowieść o architekturze nieśpiesznie, pozwalając widzowi zanurzyć się w abstrakcyjnej rzeczywistości.

ArchiPaper jest zatem eksperymentem stylistycznym, próbą odnalezienia i wypróbowania alternatywnych środków wyrazu w opisie architektury, ale i moim szeroko rozumianym artystycznym wyzwaniem, zarówno w kontekście obrazu jak i muzyki, którą napisałem, a następnie zrealizowałem samodzielnie.

ArchiPaper: nagrody

Krótkometrażowy ArchiPaper Rafała Barnasia zakończył festiwalową trasę i debiutuje ze swoją wersją online. Animacja zwyciężyła na 14 międzynarodowych festiwalach, uzyskując nagrody m.in. w Nowym Jorku, Madrycie, Toronto czy w Berlinie. Na kolejnych 17 festiwalach obraz uzyskał nominację lub zakwalifikował się do grona półfinalistów lub finalistów, m.in. w ramach prestiżowego 3d Awards CGarchitects. Kolejne 34 festiwale ArchiPaper ukończył z oficjalną selekcją. Poza festiwalami, animacja wyświetlana była w wielu instytucjach sztuki, na uczelniach i specjalnych pokazach. Obraz spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem w mediach związanych z architekturą, animacją i szeroko pojętą sztuką audiowizualną, będąc tematem szerokich publikacji na całym świecie.

Podsumowanie:

 • 14 zwycięskich festiwali
 • 17 nominacji / finalistów
 • 34 oficjalne selekcje
Nagrody i wyróżnienia dla ArchiPaper
Nagrody i wyróżnienia dla ArchiPaper
mat. prasowe

Rafał Banaś - BIO

Architekt, wizualizator, filmowiec, muzyk, założyciel i lider pracowni Unique Vision Studio, której głównym polem działania jest przestrzeń identyfikacji wizualnej architektury. Twórca wizualizacji i animacji architektonicznych, filmów krótkometrażowych i wszelkich artystycznych form audiowizualnych. Trzykrotnie nominowany w ramach prestiżowego 3D Awards. W 2012 r. w kategorii Best Image, w 2016 r. zdobył pierwszą nagrodę CG Architect 3d Awards w kategorii Best Film ( Commissioned ). W 2019 r. nominowany w kategorii Best Film Non Commissioned za animację ArchiPaper. Charakterystyczny styl zawdzięcza głębokiej postprodukcji z kreatywnym wykorzystaniem technik matte painting, 2d+, fotografii, animacji poklatkowej filmu.

Dane kontaktowe:

 • facebook.com/uniquevisionstudio
 • facebook.com/rafalbarnass
 • instagram.com/uniquevisionstudio
 • instagram.com/rafal_barnas
 • +48 888 831 834
 • uniquevisionstudio@gmail.com
Rafał Banaś
Rafał Banaś
mat. prasowe
  Więcej o:

Skomentuj:

Premiera online projektu ArchiPaper