Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt Łazienki 2022: 24 lutego startuje kolejna edycja konkursu KOŁO

mat. partnera

Od 24 lat firma Geberit zaprasza studentów architektury i początkujących architektów do udziału w prestiżowym współzawodnictwie. Zadaniem uczestników tegorocznej edycji konkursu będzie, jak co roku, zaprojektowanie toalety publicznej. Tym razem usytuowanej w pałacowym otoczeniu, ponieważ partnerem wydarzenia „Projekt Łazienki 2022” jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Przyzwyczajeni do wysokiego poziomu zgłoszonych prac organizatorzy liczą na uwzględnienie kontekstu historycznego miejsca, lecz prezentację adaptacji tej strefy w zupełnie nowej odsłonie.

Projekt Łazienki 2022: 24 lutego startuje kolejna edycja konkursu KOŁO
Projekt Łazienki 2022: 24 lutego startuje kolejna edycja konkursu KOŁO
mat. prasowe

Konkurs „Projekt Łazienki 2022” od początku istnienia ma na celu zwrócenie uwagi na problematyczną kwestię toalet publicznych w Polsce. Przez prawie ćwierć wieku, dzięki organizatorom, partnerom, a także laureatom, nasz kraj wzbogacił się o miejsca potrzebne, funkcjonalne i estetyczne. Renoma konkursu sprawiła, że temat toalet przestał być wstydliwy i odrzucany na margines debaty społecznej. Partnerem tegorocznej edycji jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który oferuje młodym twórcom niezwykle inspirujący kontekst – historyczny, artystyczny i topograficzny. Równocześnie barokowa przestrzeń i jej zabytkowe, parkowe otoczenie stawiają przed adeptami sztuki architektury ambitne wyzwanie. W 2022 roku po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda specjalna w wysokości 5 000 PLN w nowej kategorii konkursowej „Projekt wnętrza łazienki”.

Projekt godny króla na miarę XXI wieku

Udział w konkursie „Projekt Łazienki 2022” mogą wziąć studenci architektury oraz młodzi architekci. Ich zadaniem będzie stworzenie koncepcji funkcjonalnego i uwzględniającego kontekst (rezydencja oraz ogrody królewskie) pawilonu przy Oranżerii Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, mieszczącego nowoczesną toaletę przeznaczoną dla zwiedzających. Warunkiem niezbędnym jest wykorzystanie w projekcie produktów marki Geberit i/lub KOŁO.

Dostępna i eko

Równie istotne dla oceniających będzie dostosowanie pawilonu sanitarnego do specjalnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy opiekunów z małymi dziećmi. Kluczowym dla partnera, jak również organizatora konkursu, są zagadnienia ekologii. Wydarzeniu będą towarzyszyły akcje aktywizujące studentów, mieszkańców Wilanowa i wszystkich zainteresowanych, takie jak: warsztaty, spacery, debaty czy sprzątanie przestrzeni otaczających Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Rozwiń skrzydła pod okiem mistrzów

Dla wielu uczestników poprzednich edycji „Konkursu KOŁO” udział w nim okazał się pierwszym krokiem na drodze do kariery. Tutaj nawiązuje się bezcenne znajomości zawodowe i otrzymuje wskazówki, które ukierunkowują młode talenty, dodając im wiatru w żagle - korekty oraz słowa uznania padają przecież z ust najpoważniejszych autorytetów w branży. Grono znakomitych jurorów wyłoni zwycięski projekt, przyzna także wyróżnienia i nagrody specjalne. W tegorocznej edycji Grand Prix ,,Projekt Łazienki 2022” wynosi 25 000 PLN, a łączna pula nagród to 60 000 PLN.

Jury

Do  grona jury konkursu „Projekt Łazienki 2022” zostali zaproszeni m.in.:

 • prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Kuryłowicz & Associates, przewodnicząca komisji minionych edycji,
 • arch. Robert Konieczny - KWK Promes,
 • arch. Magdalena Federowicz-Boule - prezes pracowni Tremend,
 • Paweł Jaskanis - dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
 • Marta Gutweter – architekt Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
 • dr hab. Barbara Kowalewska - ASP w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
 • dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katedra Ochrony Środowiska i Dendrologii,
 • Agnieszka Kalinowska-Sołtys – APA Wojciechowski Architekci,
 • arch. Mirosław Nizio - Nizio Design International,
 • Marta Sękulska-Wrońska – partner w pracowni WXCA, prezes OW SARP,
 • arch. Marcin Gierbienis – laureat konkursu Koło,
 • Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit.

Inauguracja 24. edycji konkursu

Webinarium ,,Idzie nowe! Zaprojektuj toaletę pałacową”, które odbędzie się w czwartek 24 lutego o godzinie 12:00, zainauguruje 24. edycję konkursu KOŁO ,,Projekt Łazienki 2022”. Panelistami spotkania będą: Paweł Jaskanis (Dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), Magdalena Federowicz-Boule (architekt, Prezes i Dyrektor Kreatywna pracowni Tremend, juror w konkursie Koło), Robert Konieczny (architekt, założyciel pracowni KWK Promes, juror w konkursie Koło) i Justyna Zborowska (Menedżer ds. Reklamy i PR Geberit, sekretarz konkursu). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Jaroszyńska, prowadząca program ,,Nieoczywiste miejsca” w HGTV Polska oraz cykl ,,Odpicowane mieszkanie” w Dzień dobry TVN. Aby wziąć udział w bezpłatnym webinarium, wystarczy się zarejestrować na: tiny.pl/9lwcg.

Harmonogram konkursu

 • Regulamin ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi projektów, informacjami na temat lokalizacji oraz zasadami nadsyłania zgłoszeń jest dostępny na stronie www.konkurskolo.pl.
 • Termin nadsyłania prac konkursowych mija 4 maja. Uczestnicy mogą zadawać pytania przez formularz na stronie www.konkurskolo.pl.
 • Uroczyste ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 14 czerwca 2022, a prace laureatów będzie można podziwiać na wystawie w Wilanowie od 1.07.2022 do 31.08.2022 r.
 • Sekretarzem konkursu „Projekt Łazienki 2021” z ramienia marki Geberit jest Justyna Zborowska.
 • Plakaty konkursowe zaprojektował Patryk Hardziej (Hardziej Studio); pracownik naukowy, artysta grafik, który prezentował swoje prace na indywidualnej wystawie w wilanowskim Muzeum Plakatu.
 • Konkursowi towarzyszy program imprez przygotowany przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
 • Za komunikację i organizację konkursu odpowiada agencja OKK! PR.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Mat. prasowe Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Webinarium Idzie nowe! Zaprojektuj toaletę pałacową
Webinarium Idzie nowe! Zaprojektuj toaletę pałacową
Mat. prasowe
  Więcej o:

Skomentuj:

Projekt Łazienki 2022: 24 lutego startuje kolejna edycja konkursu KOŁO