Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rusza nowy ogólnopolski cykl spacerów architektonicznych: Mozaika lokalnych tożsamości. Spaceruj z architektami po ich realizacjach

Mat. prasowe

Mozaika lokalnych tożsamości NIAiU to mapa przedstawiająca przełomowe realizacje z całej Polski powstałe po 1989 roku. Kolejnym krokiem zbliżającym do ich poznania, jest doświadczenie ich przestrzeni na żywo. O procesie powstawania i użytkowania obiektów użyteczności publicznej, małej architektury, a także zielonych przestrzeni wspólnych, porozmawiamy z ich twórcami podczas cyklu spacerów.

Mozaka lokalnych tożasmości - spacery
Mozaka lokalnych tożasmości - spacery
Fot. mat. prasowe

Obiekty zebrane na mapie "Mozaika lokalnych tożsamości" to preteksty do podróży szlakami lokalnych tożsamości. To więcej niż jeden powód, aby wyjść z domu, poznać najbliższą okolicę, ale i bardziej odległe zakątki kraju. Mozaika... jest zbiorem otwartym, zmieniającym się z duchem czasu. Dlatego w programie spacerów organizatorzy uwzględnili też miejsca, które znajdą się w kolejnych edycjach mapy.

Więcej o mapie "Mozaika lokalnych tożsamości" przeczytacie tu>>

Bezpłatne ogólnodostępne spacery architektoniczne

Nowy cykl bezpłatnych, ogólnodostępnych spacerów nawiązuje do projektów realizowanych od 2018: „Z architektem po współczesnych przestrzeniach” oraz „Architektura w działaniu”. Celem cyklu spacerów jest tworzenie przestrzeni do rozmowy i budowanie świadomości na temat wartości lokalnej architektury oraz przestrzeni wspólnych. Wybrane obiekty odwiedzimy wspólnie z ich twórcami oraz zaproszonymi gośćmi. Wspólnie przyjrzymy się temu, jak stworzone przez nich przestrzenie działają i zmieniają się. Spotkania szlakiem Mozaiki... to również okazja do rozmowy o roli architektów i architektek w kształtowaniu naszej codzienności.

Spacery z architektami - różnorodne lokalizacje:

- 22 czerwca (sobota) | Targ w Błoniu z Aleksandrą Wasilkowską i gościnnym udziałem Zenona Reszki (Burmistrz Gminy Błonie) i Elżbiety Drapały (ZUK Błonie)

- 13 lipca (sobota) | Most Europejski w Siekierkach z Tomaszem Maksymiukiem (MXL4 Architekci) i Igorem Szakowskim (UM Województwa Zachodniopomorskiego)

-  25 sierpnia (niedziela) | Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu z Anną Szewczyk-Świątek i Wojciechem Świątkiem (55Architekci)

- 7 września (sobota) | Pomosty nad Jeziorem Słupeckim z Pawłem Grobelnym

-  II połowa września| Modernizacja Uniwersytetu Rzeszowskiego z Maciejem Trybusem (S.T. Architekci)

-  5 października (sobota) | Zespół zabudowy wielorodzinnej Mieszkanie plus w Łowiczu z Rafałem Mazurem i Łukaszem Gajem

- 20 października (niedziela) | Muzeum Ognia w Żorach z Barbarą i Oskarem Grąbczewskimi (OVO Grąbczewscy Architekci)

Informacje ogólne

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Na wydarzenia obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje będą publikowane na stronie niaiu.pl na około dwa tygodnie przed terminem wydarzenia. Na wybrane spacery odbywające się w mniej dostępnych lokalizacjach będzie organizowany dojazd.

Mozaika lokalnych tożsamości

Blisko 100 obiektów architektonicznych, 57 miejscowości oraz 90 polskich zespołów i pracowni architektonicznych - „Mozaika lokalnych tożsamości” to podręczna mapa stworzona przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU). Jej cyfrową wersję można pobrać za darmo, a papierowa jest dostępna w partnerskich instytucjach i organizacjach.

Pierwsza wersja mapy powstała w 2019 roku jako zwieńczenie serii wystaw Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Kolejne odsłony projektu prezentowane w wybranych miastach w roku 2022 roku. Nową wersję mapy poszerzono o nowe realizacje i kolejne obszary kraju. Na mapie NIAiU znalazły się więc obiekty z całej Polski, które obrazują skalę wyzwań i transformacji po 1989 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rusza nowy ogólnopolski cykl spacerów architektonicznych: Mozaika lokalnych tożsamości. Spaceruj z architektami po ich realizacjach